Kde se vzali v Austrálii lidé? Záhadná invaze z Indie
Obyvatelé indického subkontinentu migrovali zhruba před 4000 let do Austrálie a smísili se s tamním domorodým obyvatelstvem dávno před tím, než tento světadíl kolonizovali Evropané.
Vyplývá to z nové vědecké studie, která popírá zavedený názor, že domorodci žili v Austrálii izolovaně od okolního světa až do příchodu britských osadníků koncem 18. století. Píše o tom zpravodajský server BBC a list The Daily Telegraph.
Doposud se předpokládalo, že první lidé přišli do Austrálie před 40 000 lety a žili tam v izolaci od ostatních skupin obyvatelstva Země, dokud se koncem 18. století neobjevili přistěhovalci z Británie. Genetická studie provedená mezi 300 původními obyvateli Austrálie, Indie, Papuy-Nové Guineje a jihovýchodní Asie ale objevila "významný příliv genů" z Indie do Austrálie před asi 4230 lety. Podle studie možná právě tito imigranti také přivezli z indického poloostrova do Austrálie psa dingo.
Invaze, o které dějiny mlčí
"Dlouho před tím, než se v Austrálii usadili Evropané, lidé z indického subkontinentu migrovali do Austrálie a smísili se s australskými původními obyvateli," konstatuje se ve studii expertů z Ústavu evoluční antropologie Maxe Plancka v Lipsku. "Výzkum naznačuje, že mezi indickou populací a Austrálií došlo během holocénu, asi před 4230 lety, k významnému toku genů," dodává studie.
Podle autorů studie indičtí přistěhovalci zřejmě v Austrálii zavedli pokročilé zemědělské technologie a výrobu vyspělejších nástrojů. "V tuto dobu dochází k náhlé změně ve zpracovávání rostlin a technologiích používaných k výrobě kamenných nástrojů. Poprvé se objevují drobné štípané kamenástroje - mikrolity," konstatovala vedoucí studie Irina Pugačovová.