Jak se zbavit zápachu česneku? Díky studii Ohio State University víme, jak na to
Česnek je všelék. Na tuto větu by leckdo přísahal. Bohužel zápach z úst po jeho požití už tak léčivý není. Ale dá se úspěšně likvidovat.
Nevíme, co bylo impulzem pro Sheryl Barringer a Ritu Mirondo, vědkyně ze Ohio State University, k pátrání po tom, kterak odstranit česnekový pach z úst po požití této veskrze zdravé potraviny. Test provedený na dobrovolnících byl poměrně jednoduchý. Nejprve museli po dobu 25 vteřin žvýkat 3 g najemno nakrájeného stroužku česneku. Jaký byl potom jejich dech, si není těžké představit. Následně byl jejich dech, zejména v něm obsažené těkavé látky odpovědné za nezaměnitelný odér (zejména disulfidy a další sloučeniny síry, merkaptan), analyzován pomocí hmotnostní spektrometrie. Ta je založena na chemické ionizaci během přesně definovaného reakčního času, a umožňuje tak přesné a citlivé stanovení stopových koncentrací látek přítomných ve vzduchu, tedy v tomto případě v dechu.
Česnek lepší než penicilin
„I v česneku je málo česneku,“ říká v nadsázce Tomáš Vrána, amatérský kuchař a velký česnekový fanda. Zatímco on pozitivní zdravotní účinky česneku jen tuší, Barbora Kodovská je popsala ve své bakalářské práci zaměřené na jeho obsahové látky. „Antibiotický účinek na bakterie, plísně, viry a prvoky byl mnohokrát prokázán jak in vivo, tak in vitro. Za nejvýznamnější antibiotikum česneku je považován allicin. Tato antibiotická látka se nachází ve všech částech rostliny. Jako hlavní mechanismus účinku je považována inhibice sulfhydrylových skupin v některých enzymech mikroorganismů. Slabší antibiotický účinek mají též i některé sirné rozkladné produkty allicinu. Jiné významné antibiotikum v česneku je garlicin, který neobsahuje síru a je proto stabilní. Antibiotická aktivita allicinu je pozoruhodná. Ještě ve zředění 1 : 85 000 až 1 : 125 000 dovede úplně brzdit grampozitivní stejně jako gramnegativní bakterie. Allicin je 15krát účinnější než penicilin.“ Jenže právě ony zdraví prospěšné látky jsou zároveň odpovědné za nepříjemný zápach.
Pachová neutralizace
Pro nejlepší likvidaci zápachu si S. Barringer a R. Mirondo vybraly následující komponenty: lístky máty, syrové jablko, syrový salát, ohřáté jablko, teplý salát. „Syrové jablko a syrový salát snížily koncentrace těkavých látek v dechu o více než 50 % ve srovnání s kontrolou po dobu prvních 30 minut. Jablečný džus stejně tak jako džus mátový snižují hladiny těkavých látek, ale ne tak účinně jako žvýkání syrového jablka nebo máty,“ udává server http://www.sci-news.com. V případě teplých potravin vzniká synergický efekt fyzikálních a chemických vazeb, zato zelený čaj v testu propadl. Odborná studie uveřejněná 20. září 2016 v Journal of Food Science uvádí, že nejlepším „eliminátorem“ pachu jsou potraviny v syrovém stavu.
Základním výstupem a dobrou zprávou z výzkumu vyplývající je fakt, že s česnekovým pachem z úst se dá bojovat. Spíše než pokusit se pach spláchnout nějakou tekutinou je lepší ho „přejíst“ něčím syrovým. Autorky udávají, že v dechu se česnek pozná i 24 hodin po jeho požití. Takže pokud máte rádi česnek, berte následující výzkum jako dobrou radu do života.
Text: Topi Pigula