Jak se vyvíjelo lidské soukromí? Rozhodně nebylo standardem – a jen tak nebude
V průběhu celých dějin vyvstávala otázka, kde končí svoboda jednotlivce a nastupují zájmy celku. Soukromí však vždy bylo odsunuto na vedlejší kolej, což zažíváme i dnes...
Dnes si bez něj nedokážeme představit život, ale nejspíš vás překvapí, že osobní soukromí je „vynálezem“ starým pouze zhruba 150 let. Většinu historie totiž lidé museli řešit palčivější problémy a omezení osobního prostoru mělo i množství výhod. Pojďme se přehledně podívat na nejdůležitější milníky ve vývoji soukromí, díky čemuž si možná budeme skutečně vážit toho, co máme…
Soukromí jako luxus
V kmenových společnostech, jež se datují do doby až 200 000 let před naším letopočtem, nebylo zvykem, že by rodiny žily ve větším počtu místností. Rodiče i děti spali na jednom místě, a tak třeba sex před zraky ratolestí nebyl žádnou výjimkou. Přesto se zřejmě instinktivně jednalo o něco trochu nepříjemného, jelikož rodiče podle všeho preferovali sexuální styk venku, tedy mimo domov. Bezpečí však bylo rozhodně prioritou, a tak když příroda nenabídla ideální podmínky, děti se holt s dospěláckými hrátkami musely smířit.
Spor mezi potřebou soukromí a společenskou nutností přetrvával i v antickém Řecku a Římu. Vyspělejší architektura však umožňovala stavět domy, do nichž z ulice nebylo vidět, a v městských státech navíc bývaly i větší možnosti ohledně místností. Místa jako veřejné lázně však cudností a stydlivostí příliš neoplývala, takže tam se šlo dobrovolnému nedostatku soukromí bez okolků oddávat.
Rané křesťanství určovalo i podobu společnosti ve středověku, což se projevilo třeba v dobrovolných odchodech mnichů do izolace, kde mohli nerušeně bojovat s vnitřními démony (o nejzajímavějších z nich, svatém Antonínovi, jsme nedávno psali také). Samota se tak stala doporučenou technikou k dosahování vnitřního klidu. Toto myšlení přetrvalo i do pozdějších fází středověku, jen už nebylo tak časté kontemplovat kdesi v poušti a plně postačilo domácí pokání. A samotu vyšších vrstev umocnil i vynález knihtisku, kdy rázem bylo mnohem dostupnější oddávat se vzdělávání v soukromí.
Revoluční obrat?
Až kolem 15.–16. století začala architektura preferovat větší množství malých místností, do té doby byla tradicí velká hala, v níž lidé spali kolem ohně – aby na sebe vzájemně viděli při večerním povídání. Samozřejmě o soukromí v takové situaci nemohla být řeč, což ještě umocňovaly postele, jež byly často nejdražším kusem nábytku, který rodina vlastnila. V jedné velké posteli tak leckdy spali rodiče i děti, v případě návštěvy navíc i hosté.
V 18. století se dominantní silou ve vyžadování soukromí staly pomalu se rodící Spojené státy americké, kde už v roce 1710 začal platit zákon zakazující listonošům probírat se osobní poštou ostatních lidí. A na konci století se budoucí prezident John Adams odmítl veřejně zpovídat ze svých majetků, čímž začala vznikat další norma. V následujícím století se v důsledku průmyslové revoluce začaly objevovat i názory, že každý pracující člověk má právo na soukromí ve svém zdravém domově. To samozřejmě mělo platit i pro nižší vrstvy, avšak třeba v chudších oblastech Evropy měla realita do ideálu daleko i v prvních dekádách 20. století.
Obavy z budoucnosti
Rozvoj technologií v 19. a 20. století samozřejmě přinesl mnoho obav o soukromí. Telegraf, později telefon, pošta, reklamy – každý posun v komunikaci skýtal i problémy, avšak cena, dostupnost či snadnost používání dané služby vždy měly vyšší prioritu. Telefonní linky na začátku 20. století byly zpočátku sdíleny napříč mnoha lidmi, a tak se o intimních pikantnostech bleskově dověděl každý, kdo jen trochu chtěl. Zhruba od poloviny 20. století se situace začala vyvíjet směrem, který dnes už zcela chápeme – soukromí je pro nás projevem svobody a tolik žádané individuality. Zatímco během americké občanské války (1861–1865) prezident Lincoln nechal odposlouchávat telegrafní linky a nikomu to nepřišlo nepatřičné, o století později byla mnohem subtilnější špionáž politických oponentů prohlášena za největší politický průšvih amerických dějin a následná aféra Watergate stála prezidenta Nixona křeslo.
Přestože tedy tyto trendy posledních století směřovaly k rostoucímu soukromí, agresivním marketingem se nás podařilo přesvědčit, abychom rádi spoustu osobních dat odevzdávali velkým firmám prostřednictvím našich smartphonů a počítačů. Avšak z historického pohledu se o zas tak zásadní změnu nejedná – přece jen lidstvo většinu svých dějin nedbalo na soukromí jako na kdovíjak důležitou prioritu. Historie se tedy zase jednou opakuje…
Text: MS