18. ledna 2022 08:15

Hitlerův synovec bojoval s Američany proti nacistům. Jak si změnil jméno a co se stalo s jeho potomky?

Složité vztahy v rodině Adolfa Hitlera dovedly jeho polovičního synovce až k narukování k americkému námořnictvu. Příbuzní tak stanuli na zcela opačných stranách barikády.

Rodokmen Adolfa Hitlera je poměrně spletitý. Už jsme psali o osudech jeho sestry Pauly i otce Aloise, který byl hned třikrát ženatý. Zatímco první manželství se starší a bohatší Annou Glasl-Hörer bylo bezdětné a z toho třetího se narodili mimo jiné právě Adolf a Paula, několik let žil Alois i se svou služebnou Fanni Matzelsberger, kterou si po smrti první ženy i vzal. Přestože rok po svatbě zemřela, po jejich vztahu zůstaly dvě děti. A tím se rozehrává příběh, který navenek vypadá jako výplod sebevědomých filmových scenáristů.

Snaha využít strýčka

Synem Aloise a Fanni byl Alois junior, který se svou druhou ženou zplodil syna Williama Patricka Hitlera. Jak prozrazují anglická jména, poloviční bratr Adolfa Hitlera Alois junior se zamiloval na britských ostrovech. Na začátku 20. století totiž bydlel v Dublinu a v roce 1910 pojal za ženu Bridget Dowling. O rok později se jim narodil William Patrick Hitler, ale rodinné štěstí netrvalo dlouho – Alois utekl na kontinentální Evropu, našel si „novou“ manželku v Německu a později se k britské rodině příliš nehlásil. Žena tak vychovala syna sama na okraji Liverpoolu – v domě, který byl posléze zničen při jednom z nacistických bombardování.

Počátkem 30. let se William s otcem i polovičním strýcem Adolfem setkal v Německu. O tomto zážitku napsal několik článků, které mu na britských ostrovech společenskou přízeň nevynesly – naopak byl propuštěn z práce. Proto se ve zlomovém roce 1933 vypravil do Německa, aby mu Adolf dopomohl ke kariérnímu posunu.

Hledání kariéry na obou kontinentech

Britský mladík však byl s nabízenými pracemi nespokojen, a dokonce Hitlerovi vyhrožoval, že zneužije rodinné známosti a zveřejní pravdivé i lživé informace o Hitlerově původu. Vydírání však úspěch neslavilo. Williama společně s jeho matkou však pozval do Spojených států mediální magnát William Randolph Hearst (mimochodem předobraz filmového Občana Kanea), který pro rozlíceného Hitlerova synovce zorganizoval přednáškové turné. Tehdy také William napsal článek s všeříkajícím názvem „Proč nenávidím svého strýce“.

Nejzajímavější moment Williamova života nastal roku 1944, kdy mu bylo samotným prezidentem Rooseveltem povoleno, aby se účastnil bojů druhé světové války. Narukoval k americkému námořnictvu, v němž sloužil až do roku 1947. Aktivně tedy bojoval proti svému polovičnímu strýci, dokonce byl v bojích zraněn a vysloužil si Purpurové srdce.

Po ukončení služby v armádě si William změnil příjmení na Stuart-Houston, přesto se nepříjemného cejchu nezbavil. Lékařské vzdělání využil k založení vlastní krevní laboratoře, také se oženil a měl čtyři syny; žádný z nich však vlastní rodinu nezaložil. Dodnes panují spekulace, zdali se jednalo o úmyslné ukončení Hitlerovy pokrevní linie, anebo jen o shodu okolností. William Patrick Stuart-Houston každopádně zemřel v roce 1987 a byl pohřben vedle své matky na newyorském hřbitově.

ZDROJ: Rare Historical Photos

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom