Historické symboly: některé znamenají opak toho, co jim připisujeme
Když si obléknete tričko s rudou pěticípou hvězdou postavenou na dva hroty, bude jasné, k jakému myšlenkovému proudu se hlásíte. Mnohé jiné historické symboly to ale tak jednoznačné nemají.
Příkladem může být Guy Fawkes, jehož maskou se s oblibou zdobí stoupenci hnutí Anonymous i jiní anarchisté. Jde o stylizovanou tvář muže, který se na počátku 17. století pokusil vyhodit do vzduchu britský parlament. Současnou image jí daly komiksový seriál V jako Vendetta, v níž se muž s touto maskou snaží svrhnout zlou teokracii, a hnutí bojující proti scientologii, které také využívalo tvář vousáče s mnohoznačným úsměvem. Dnes si proto tuto masku kromě bojovníků za "svobodu internetu" nasazují nejrůznější protestující proti establishmentu v různých koutech světa.
Tito lidé si ovšem neuvědomují, že Fawkesovi o žádnou extra svobodu nešlo. Byl to stoupenec katolíků, který se pokoušel zvrátit dominanci anglikánů v Británii a obrátit zemi zpět k "víře pravé". Pokud by uspěl, dá se očekávat, že by v metropoli na Temži poměry spíše přituhly, než aby zavládla svoboda a anarchie.
Fawkes http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Anonymous_at_Scientology_in_Los_Angeles.jpg
Podobné nepochopení projevují i lidé, kteří se pyšní obrázkem fousatého Che Guevary od Alberta Kordy. Vyhlášený bojovník proti imperialismu osvobozující Kubu po boku Fidela Castra od diktátora Batisty je oblíbenou ikonou levičáků a socialistů. Bohužel ti jen málokdy vědí, že jejich ikona v sobě zjevně měla leccos ze starého dobrého rasisty.
Projevilo se to v době Guevarova působení v Kongu. Po atentátu na místního bojovníka za svobodu Patrice Lumumbu se Che vydal do země pomoci místní revoluci. Chtěl ovšem se svým týmem hnutí velet, což se místním revolucionářům nelíbilo, a tak kubánská mise selhala. V dopise na rozloučenou, který ze země poslal, si ovšem Guevara postěžoval, že za to mohli hlavně afričtí stoupenci revoluce, kteří jsou prostě neschopní.
che http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a1/Heroico1.jpg/800px-Heroico1.jpg
Omylu nejsou ušetřeni ani stoupenci satanismu, kteří s oblibou vyjadřují svůj odpor ke křesťanství tím, že si na krk věší nebo na čelo tetují obrácený kříž. Zřejmě musí být každému na první pohled jasné, že se tím vysmívají tradičnímu symbolu fanoušků Ježíše Krista...
Jenže na obrácený kříž si už dávno udělal patent někdo jiný. Je už stovky let symbolem svatého Petra a přeneseně i jeho nástupců římských biskupů (respektive papežů). O smrti tohoto světce se říká, že si přál být ukřižován hlavou dolů, protože se necítil hoden zemřít stejným způsobem jako Kristus.
kříž 1 http://www.headpress.com/Uploads/butlincat/pope%20+%20upside%20down%20cross%202.jpg
kříž 4 http://www.mostholyfamilymonastery.com/JP2_Pictures_Miscellaneous/upsidedowncrosscolorsmall.jpg
kříž 2 http://24.media.tumblr.com/tumblr_mc6bscIupk1r2sljwo1_500.png
kříž 3 http://cloudfront.mytightpantz.com/itemimages/D3E60A48-71F9-4026-A344-E3EAB911DA9E-01.jpg – Katolická cudnost sama, což?