Mohutná exploze v Luisenthalu zabila 299 lidí. Co tragédii pravděpodobně způsobilo?
Výbuch uhelného dolu v roce 1962 se počítá k nejhorším německým neštěstím. Ani vyšetřování nedokázalo některé věci osvětlit.
Bylo časné pošmourné deštivé ráno 7. února roku 1962, když se uhelným dolem v německém Sársku rozlehl výbuch. Jeho síla vymrštila poklop šachty až na lešení, kde se zasekl, a ze zemských útrob vystoupal oblak černého kouře. Všichni v okolí okamžitě věděli, že je zle. Výbuch zaznamenali i lidé v osm kilometrů vzdáleném městě Saarbrücken. Nikdo si ale ještě v té době nedokázal představit, jak strašlivý počet obětí si vyžádá, přestože se vědělo, že na místě výbuchu v té době pracovalo přes 400 lidí.
Am heutigen 7. Februar 1962 starben auf der Grube in Luisenthal 299 Bergmänner. Das Unglück hat viele Generationen von...
Posted by Saarbrücker Burschenschaft Germania on Sunday, February 7, 2021
Šachta posetá těly
První záchranné práce začaly téměř okamžitě a vzduchem se brzy neslo i houkání záchranek, sirény a hluk rotorů helikoptér. Příjezdovou cestu k dolu ucpával dav lidí, jejichž podstatnou část tvořili vylekaní příbuzní těch, kteří v dole pracovali. Okolo poledne se na denní světlo podařilo vytáhnout asi 80 zraněných horníků, některé ve velmi vážném stavu a s těžkými popáleninami. Šedesát dalších se ven dostalo samo, bez zranění.
Záchranáři, kteří pro ně do 600metrové hloubky vlezli, ale přišli s otřesným svědectvím: Šachta je úplně posetá mrtvými těly. Síla tlakové vlny mnohé odhodila několik metrů daleko. Naděje, že se povede ještě objevit někoho živého, se v té chvíli ztenčila na minimum. Historické fotografie sice nezachytily záchranné práce, ukazují ale bolestivou dohru neštěstí: Obrovskou záplavu dřevěných rakví a zdevastované plačící příbuzné.
Glück Auf meine lieben Freunde, heute vor 59 Jahren bebte die Erde im Saarland, es war die größte Katastrophe im...
Posted by Wolfgang Zimmermann on Sunday, February 7, 2021
299 mrtvých
Poslední pohřešované tělo našli záchranáři až 14 dní po výbuchu. Několik lidí navíc podlehlo zraněním v nemocnici. Na konci února nezbylo než strašlivou statistiku uzavřít: Neštěstí si vyžádalo celkem 73 raněných a 299 obětí na životech. Nejstaršímu horníkovi, který v šachtě zemřel, bylo devětapadesát, nejmladšímu ani ne 17 let.
Jak k ničivému výbuchu došlo, se nepovedlo přesně zjistit, určitou představu ale vyšetřovatelé mají. Horníci v dole narazili na metanovou kapsu a plyn se rychle smísil se vzduchem plným uhelného prachu. Vzniklé směsi pak stačila k výbuchu jediná jiskra.
Throwback Thursday: Grubenunglück Luisenthal Der 7. Februar 1962 ging als "Schwarzer Tag" für den Bergbau und das...
Posted by DRK-Landesverband Saarland e.V. on Wednesday, February 10, 2021
Kdo za to mohl?
Kde se jiskra vzala, těžko říct, možná za to mohl nějaký zkrat v jednom z elektrických zařízení. Odpověď nepřineslo ani sedmitýdenní vyšetřování, odhalilo ale značné chyby v systému prachových bariér. U soudu – většinou kvůli obvinění z nedbalosti – skončilo 13 lidí, všichni byli ale nakonec pro nedostatek důkazů zproštěni viny. U místa neštěstí o dva roky později vztyčili pomník s vytesanou podobiznou patronky všech horníků, svatou Barborou. Několik přeživších horníků až do konce života odmítalo každý rok na výročí výbuchu do dolu sfárat.
Zdroj: Dasunglueckvonluisenthal.de