Další ruská raketa padla. Tentokrát s mexickým nákladem...
Ruská nákladní raketa Proton-M, která v sobotu ráno odstartovala z kazašského kosmodromu Bajkonur s mexickou spojovací družicí na palubě, havarovala. Oznámila to ruská média s odvoláním na kosmickou agenturu Roskosmos. Jde o další v řadě nezdarů ruského vesmírného programu.
V médiích se objevily nepotvrzené informace, že úlomky dopadly v okolí sibiřského města Čita, kde údajně mohly způsobit lesní požár. Panovaly také obavy ze zamoření přírody silně toxickým palivem. Avšak Roskosmos ujistil, že raketa "téměř úplně" shořela v atmosféře a že dopad žádných trosek zaznamenán nebyl.
Raketa odstartovala v 07:47 SELČ a zhruba o devět minut později došlo podle agentury TASS k "nestandardní situaci". Stalo se tak asi minutu před oddělením třetího stupně rakety od části s mexickou družicí MexSat-1.
"Došlo k nestandardní situaci, reportáž skončila," uvedl na stránce Roskosmosu komentátor letu.
Podle agentury Interfax se ve 498. vteřině letu nouzově vypnul motor třetího stupně.
Předchozí série neúspěchů:
Předchozí start rakety Proton-M se odehrál 19. března a raketa vynesla na oběžnou dráhu ruskou spojovací družici. V květnu 2014 Proton-M s družicí stejného typu shořel v atmosféře. V roce 2013 selhala krátce po startu raketa s třemi družicemi ruského navigačního systému Glonass. Po tomto nezdaru následovaly kádrové změny v kosmickém odvětví.
Minulý měsíc závada nosné rakety Sojuz zavinila zkázu kosmické nákladní lodi Progress, která měla dopravit nové zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). A jen několik hodin před zkázou rakety s mexickou družicí nedokázala ruská nákladní loď Progress M-26M, zakotvená u ISS, zažehnout své motory, aby upravila dráhu orbitální stanice.
Mexickou družici o váze 5,4 tuny vyrobila americká firma Boeing. Měla sloužit potřebám národní bezpečnosti i civilním a humanitárním programům. Na oběžné dráze měla setrvat 15 let.
Další lety raket Proton byly pozastaveny do vyšetření příčin dnešní havárie, což podle agentury Interfax může trvat několik týdnů až měsíců. Start rakety s britskou družicí, plánovaný na počátek června, bude odložen.
Proton původně postavili sovětští konstruktéři v 60. letech minulého století jako mezikontinentální balistickou raketu, mířící jadernými hlavicemi na Spojené státy coby úhlavního nepřítele za studené války. Komerční lety těchto těžkých nosných raket s družicemi do vesmíru nyní obstarává rusko-americká společnost.
ČTK