Češi jsou dobří. Objevili tisíc proměnných hvězd
Čeští astronomové se radují z jubilejního úspěchu, ve vesmíru objevili už tisící proměnnou hvězdu
Pořadové číslo 1000 získala hvězda, kterou objevil astronom Pavel Cagaš na hvězdárně ve Zlíně. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informovaly Česká astronomická společnost a Astronomický ústav Akademie věd.
"Ne všechny hvězdy svítí stále stejně. Jasnost některých hvězd se v čase mění, někdy i dost výrazně. Takové hvězdy nazýváme proměnné," vysvětlil Pavel Suchan z Astronomického ústavu. V mezinárodním katalogu proměnných hvězd je evidováno už na 52.000 hvězd, nezahrnuje ale všechny objevy. Počet známých proměnných hvězd se proto podle Suchana odhaduje na 400.000. "Na jejich objevování se podílejí i čeští astronomové, v posledních letech s nebývalou intenzitou," dodal.
První proměnné hvězdy zapsali Češi do katalogu v roce 1993, za 20 let jich objevili pět stovek. "Fakt, že k objevu dalších 500 hvězd nebylo zapotřebí dalších 20 let, ale stačily pouhé tři roky, svědčí o tom, že i amatérští astronomové používají ke své práci stále lepší dalekohledy, větší kamery a výkonnější software," uvedl Suchan.
Soukromé objevy hvězd
Pavel Cagaš objevil tisící proměnnou hvězdu na soukromé hvězdárně na okraji Zlína. Na svém kontě má už 371 objevů a je nejúspěšnějším českým objevovatelem proměnných hvězd. Hvězda označená CzeV1000 je zákrytová proměnná hvězda typu Algol, skládající se ze dvou oddělených složek. Dvojhvězda má výrazně červenou barvu a podle odhadů se její povrchová teplota pohybuje mezi 3700 a 4200 stupni Celsia.
Proměnné hvězdy mají podle astronomů klíčový význam. Umožňují studovat nitro hvězd, jejich povrch i okolí. S jejich pomocí odborníci určují vzdálenosti ve vesmíru. Obecně lze říci, že hvězdná proměnnost upozorňuje na zajímavé, právě probíhající jevy ve vesmíru.
ČTK