24. února 2013 06:00

Brontosaurus nevymřel! Nikdy totiž neexistoval

Starší čtenáři se setkávali s brontosaury všude – zato ti mladší je už nemají šanci znát. Proč?

Když jsem vyrůstal v 70. letech 20. století, tak byli brontosauři všude. Dívali se na mě z obálek knih ilustrovaných Zdeňkem Burianem, měl jsem je na známkách, které jsem sbíral. Učili jsme se o nich ve škole a v časopise Ohníček vládl kreslený brontosaurus Punťa. Jenže pak se něco stalo a brontosauři jako by vymřeli podruhé…

Pravěký upír: dinosaurus, který sál studenou krev

Všechno to začalo někdy kolem roku 1868. Tehdy se moderní paleontologie teprve rodila a byla tak trošku pirátská. V Americe žili dva význační paleontologové, kteří se vědecky i lidsky nenáviděli. Jmenovali se Edward Cope a Charles Marsh a vedli spolu válku. Nejen že napadali vědeckou práci toho druhého, ale dokonce v noci posílali své zaměstnance, aby poničili co nejvíc vykopávek svého konkurenta. Když opouštěli nějaký vlastní výzkum, nechali zbytky neprozkoumaných kostí raději zničit, jen aby nepadly do rukou toho druhého.

Apatosaurus namalovaný Zdeňkem Burianem se objevil i na českých dopisních známkách:

Není divu, že jak byli zahlcení tímto osobním sporem, neměli moc času soustředit se na detaily – a tedy na ono pravou a čistou vědu. Roku 1877 objevil Marsh kosti obrovského dinosaura, dlouhého asi 17 metrů – pojmenoval ho apatosaurus (klamný ještěr). O dva roky později publikoval Marsh v odborném časopise objev dalšího, velmi podobného dinosaura. Toho pojmenoval brontosaurus (hromový ještěr).

Podobu brontosaura rekonstruoval Marsh jen podle pánve a několika kousků páteře – ale i to mu stačilo, aby odhadl velikost brontosaura na 25 metrů. Jen o něco později nalezl Marsh téměř kompletní kostru obřího veleještěra a jméno brontosaurus se rozletělo světem. Tato kostra byla veřejně vystavena v respektovaném muzeu, jako vůbec první kostra dinosaura v dějinách. A protože téma zaujalo i novináře, rozletěla se brzy sláva brontosaura do celého světa. Marsh se opájel slávou, ale netušil, že ve spěchu udělal obrovskou chybu.

Létající vládce druhohor lovil i tyranosaury

Neobjevil totiž dva obrovské dinosaury, nýbrž jen jednoho. Apatosaurus nebyl zvláštní druh ještěra – jednalo se jen o mladého brontosaura. Poprvé na to jiný vědec upozornil už roku 1903. A protože nejprve byl objeven apatosaurus, podle vědecké metodiky by se měl tímto jménem nazývat i brontosaurus – jméno dříve objeveného by mělo mít přednost.

Na této fotografie stojí kostra brontosaura ještě se špatnou lebkou camarasaura v Carnegieho muzeu:

Přestože brontosaurus přišel o jméno už na začátku 20. století, nikomu to dlouho moc nevadilo. Bylo už natolik zažité, že se i dále objevovalo ve vědeckých i populárních knihách. Všechno se zlomilo až v době pádu komunistického impéria. Roku 1989 se americká pošta rozhodla vydat sérii známek s dinosaury – a na jedné z nich měl být i brontosaurus.

Známková aféra zabila brontosaura

Jenže to se nelíbilo jednomu zapálenému paleontologovi, který se na poštu obrátil s výčitkou, že taková instituce by rozhodně neměla mást veřejnost. A protože v sérii známek bylo více chyb (mezi dinosaury byl zahrnut i ptakoještěr, který mezi ně nepatří), rozpoutala se o brontosaurovi velká a zuřivá debata. Během ní se ukázalo, že s brontosaurem je to ještě složitější.

Aby Marsch sehnal do muzea úplnou kostru brontosaura, chyběla mu hlava. A tak použil lebku nalezenou na úplně jiném místě – s tím, že by vlastně brontosaurovi klidně mohla patřit. Už v 70. letech 20. Století se ukázalo, že tato lebka ale patřila camarasaurovi. Později nalezená lebka opravdového brontosaura/apatosaura má výrazně protáhlejší tvar a vypadá skoro jako hlava jiného velkého dinosaury diplodoca.

U Brna žili v pravěku dinosauři. Převratný objev udělal student

A protože se do České republiky začaly po Sametové revoluci dovážet ve velkém právě knihy z USA a západu, kde po známkové aféře vyhrálo pojmenování apatosaurus, vymřel brontosaurus i u nás… Vlastně je to docela škoda, protože jeho název "hromový ještěr" je mnohem výstižnější než apatosaurus - "klamný ještěr".

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom