Archeologové našli v Brně opevnění z dob Římanů
Západoevropané se bránili proti Barbarům. Hrnec je důkazem.
Opevnění římské pěší legie našli archeologové v Brně ve Vojtově ulici. "Jde o ojedinělý doklad období takzvaných Markomanských válek z konce druhého století našeho letopočtu. Krátkodobý tábor římské armády zřejmě chránil brod přes řeku Svratku," řekl dnes ČTK archeolog Václav Kolařík.
Římský legionář
Po římské armádě v Brně zůstal nyní odkrytý asi sedmdesátimetrový příkop. Římané v Brně a na jiných místech Moravy operovali za dob císaře Marka Aurelia, když vedli válku proti barbarským kmenům. Na území České republiky šlo konkrétně o Markomany a Kvády. Archeologové nic podobného dosud v katastru města nenašli. V minulosti vykopali odborníci podobný tábor v Modřicích a další v okolí Mušova, kde měli Římané zřejmě základnu. Tam se našly i pozůstatky zděných staveb.
V Brně byl pouze přechodný tábor pro jednu jednotku. Kolem příkopu byl původně val s palisádou a stany, proto je nálezů na místě minimum. "V zásypu byl celý rozbitý legionářský hrnec, drobná kování, bronzový přívěšek z výzbroje vojáka," uvedl Kolařík.
Podle něj tábor dokládá směry tažení římských vojsk. "Tábor kontroloval brod přes řeku Svratku," uvedl Kolařík. Podobné už archeologové našli u Jevíčka, na Olomoucku a na Kroměřížsku. Římané se na místě patrně zdrželi jen několik týdnů. Proti Barbarům na území dnešní České republiky bojovali v letech 172 až 180 našeho letopočtu.
ČTK