9. června 2019 06:00

Africký samuraj byl v Japonsku považovaný za boha

Božský černoch, nebo černošský Bůh?

Když se nejmocnější japonský vládce Nobunaga Oda setkal s Yasukem, myslel si, že právě spatřil boha. Yasuke byl totiž černoch. Stalo se to roku 1581 – a tato událost měla nečekaný dopad na dějiny celého Japonska.

První černoch v Japonsku

Japonsko bylo celá staletí izolováno od zbytku světa, takže nebylo divu, že černoch se do Země vycházejícího slunce nikdy předtím nedostal a Oda tedy žádného nemohl spatřit. Ale ten pohled byl pro samurajského vládce plný emocí. Muž, kterého viděl, mu oprávněně připomínal nějaké božstvo. Silné svaly, ebenová barva kůže a také obří výška – to vše samuraje na černém muži fascinovalo; podle knihy Thomase Lockleyho "African Samurai: The True Story of Yasuke, a Legendary Black Warrior in Feudal Japan" si proti této bytosti musel Oda připadat jako méněcenný. „Když se Yasuke dostal s jezuitskými misionáři do Kjóta, vypukly kvůli tomu dokonce nepokoje. Lidé totiž toužili černocha spatřit na vlastní oči a trávit čas v jeho přítomnosti,“ uvádí spisovatel.

Oda věřil, že se dívá a buď na strážního démona, nebo na „Daikokutena“ neboli Boha prosperity, který se zobrazoval v podobě černých soch. Ale protože to byl vládce rozumný a uvážlivý, nejprve se pokusil setřít barvu z těla podivné bytosti – co kdyby to byl nějaký pokus o podvod. Když ale zjistil, že božská černá je opravdová, okamžitě nechal pro Yasukeho vystrojit obří hostinu, jakou Kjóto roky nepamatovalo.

Božská renta

Přestože se se černý muž dostal do Japonska jako otrok, Oda ho nechal velmi rychle povýšit a udělal z něj samuraje, zásobil ho vlastním služebnictvem a daroval mu vlastní dům, Yasuke také dostával pravidelnou rentu. Nešlo jen o projev náklonnosti, ale také politické uvážlivosti – každému moudrému muži se může hodit, že má po boku bytost, která vypadá jako Bůh... O případu se dlouhá staletí nevědělo, Yasuke byl zcela zapomenutý; vzpomínky na něj se našly teprve nedávno v jezuitských archivech, ale pak vzbudil o to větší pozornost. Stal se nesmírně populárním a nedávno hollywoodskyý herec Chadwick Boseman známý z role Černého pantera oznámil, že si už brzy zahraje Yasukeho ve velkorozpočtovém filmu; scénáře se chopí Doug Miro, který dal světu vynikající sérii Narcos.

Příběh prvního černého samuraje

O Yasukem se toho ví pozoruhodně málo, zřejmě pocházel ze Sudánu nebo Mozambiku, Ještě jako dítě byl zřejmě unesený od rodiny arabskými obchodníky, kteří ho pak prodávali dál a dál, až skončil u Indického oceánu.

Byl vychovávaný odmala jako otrok-bojovník, takže válčil v řadě konfliktů v Indii, ví se o jeho zapojení do bojů v Goa a Gujaratu. Právě tam na něj natrefili portugalští jezuitští misionáři. Jeden z nejvlivnějších misionářů své doby, Alessandro Valignano si Yasukeho koupil a udělal si z něj vlastního bodyguarda. Roku 1579 pak dvojice přistála u Nagasaki. Valignano s cílem konvertovat tisíce Japonců na pravou víru. Jenže když dorazili, našli Japonsko zapletené v brutální občanské válce, která skončila teprve roku 1603. Tato doba byla plná válečníků, kteří vládli stovkám ministátečků a v jejich čele válčili proti ostatním.

Nejsilnějším z nich byl výše uvedený Nobunaga Oda – kontroloval Kjóto a snažil se zemi sjednotit. Dodnes je pokládán za jednoho z trojice hlavních sjednotitelů Japonska – vedle Ieasu Tokugawy a Hidejošiho Tojotomiho.

Země byla plná bojů, nebezpečí, banditů a také radikalizovaných ozbrojených mnichů – služby silného a zkušeného Yasukeho se křesťanům hodily. Trénoval jejich ozbrojené jednotky, mezitím se učil japonským způsobům boje. A také se naučil plynně mluvit japonsky. Když ho Oda poznal, byl pro něj Yasuke kuriozitou, byť s jistým náboženským a symbolickým potenciálem; ale netrvalo ani měsíc a začal si ho vážit i jako člověka. Bohužel se nezachovaly doklady o jeho rentě, takže se neví, jak vysoko se v japonské společnosti umístil, ale je jisté, že patřil mezi Odovy nejbližší důvěrníky, měl k němu tak blízko jako jeho nejbližší strážci.

Ze samuraje roninem

Roku 1581 se Yasuke přidal k Odovým vojskům, které měly za úkol provést invazi do provincie Iga. Uspěl a podařilo se mu hornatou oblast plnou nindžů a vzbouřenců dobýt. Ale už o rok později došlo k vojenskému převratu, když se proti Odovi vzbouřil jeho generál Micuhide Akeči – to učinilo konec plánům na sjednocení země. Zklamaný Oda spáchal sepukku, rituální sebevraždu, a černý samuraj se ocitl bez pána – jeho posledním úkolem bylo donést Odovu hlavu a meč jeho synovi. Už to naznačuje, jak důležitou osobou Yasuke byl. Po Odově smrti se Yasuke z japonských dějin ztrácí – ví se, že se dostal do zajetí, ale protože vlastně nebyl Japonec, tak byl z něj propuštěný. Stal se roninem, samurajem bez pána. Co se s ním stalo, nikdo neví, historici spekulují, že mohl skončit buď jako bodyguard nějakého šlechtice, anebo se dal na opačnou stranu barikády – a stal se pirátem. Text: Martin Kolář

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom