Africký samuraj byl v Japonsku považovaný za boha
Božský černoch, nebo černošský Bůh?
Když se nejmocnější japonský vládce Nobunaga Oda setkal s Yasukem, myslel si, že právě spatřil boha. Yasuke byl totiž černoch. Stalo se to roku 1581 – a tato událost měla nečekaný dopad na dějiny celého Japonska.
První černoch v Japonsku
Japonsko bylo celá staletí izolováno od zbytku světa, takže nebylo divu, že černoch se do Země vycházejícího slunce nikdy předtím nedostal a Oda tedy žádného nemohl spatřit. Ale ten pohled byl pro samurajského vládce plný emocí. Muž, kterého viděl, mu oprávněně připomínal nějaké božstvo. Silné svaly, ebenová barva kůže a také obří výška – to vše samuraje na černém muži fascinovalo; podle knihy Thomase Lockleyho "African Samurai: The True Story of Yasuke, a Legendary Black Warrior in Feudal Japan" si proti této bytosti musel Oda připadat jako méněcenný. „Když se Yasuke dostal s jezuitskými misionáři do Kjóta, vypukly kvůli tomu dokonce nepokoje. Lidé totiž toužili černocha spatřit na vlastní oči a trávit čas v jeho přítomnosti,“ uvádí spisovatel.
Oda věřil, že se dívá a buď na strážního démona, nebo na „Daikokutena“ neboli Boha prosperity, který se zobrazoval v podobě černých soch. Ale protože to byl vládce rozumný a uvážlivý, nejprve se pokusil setřít barvu z těla podivné bytosti – co kdyby to byl nějaký pokus o podvod. Když ale zjistil, že božská černá je opravdová, okamžitě nechal pro Yasukeho vystrojit obří hostinu, jakou Kjóto roky nepamatovalo.
Čína nebo Japonsko? Zdroj: pixabay.com
Božská renta
Přestože se se černý muž dostal do Japonska jako otrok, Oda ho nechal velmi rychle povýšit a udělal z něj samuraje, zásobil ho vlastním služebnictvem a daroval mu vlastní dům, Yasuke také dostával pravidelnou rentu. Nešlo jen o projev náklonnosti, ale také politické uvážlivosti – každému moudrému muži se může hodit, že má po boku bytost, která vypadá jako Bůh... O případu se dlouhá staletí nevědělo, Yasuke byl zcela zapomenutý; vzpomínky na něj se našly teprve nedávno v jezuitských archivech, ale pak vzbudil o to větší pozornost. Stal se nesmírně populárním a nedávno hollywoodskyý herec Chadwick Boseman známý z role Černého pantera oznámil, že si už brzy zahraje Yasukeho ve velkorozpočtovém filmu; scénáře se chopí Doug Miro, který dal světu vynikající sérii Narcos.
Příběh prvního černého samuraje
O Yasukem se toho ví pozoruhodně málo, zřejmě pocházel ze Sudánu nebo Mozambiku, Ještě jako dítě byl zřejmě unesený od rodiny arabskými obchodníky, kteří ho pak prodávali dál a dál, až skončil u Indického oceánu.
Byl vychovávaný odmala jako otrok-bojovník, takže válčil v řadě konfliktů v Indii, ví se o jeho zapojení do bojů v Goa a Gujaratu. Právě tam na něj natrefili portugalští jezuitští misionáři. Jeden z nejvlivnějších misionářů své doby, Alessandro Valignano si Yasukeho koupil a udělal si z něj vlastního bodyguarda. Roku 1579 pak dvojice přistála u Nagasaki. Valignano s cílem konvertovat tisíce Japonců na pravou víru. Jenže když dorazili, našli Japonsko zapletené v brutální občanské válce, která skončila teprve roku 1603. Tato doba byla plná válečníků, kteří vládli stovkám ministátečků a v jejich čele válčili proti ostatním.
Nejsilnějším z nich byl výše uvedený Nobunaga Oda – kontroloval Kjóto a snažil se zemi sjednotit. Dodnes je pokládán za jednoho z trojice hlavních sjednotitelů Japonska – vedle Ieasu Tokugawy a Hidejošiho Tojotomiho.
Země byla plná bojů, nebezpečí, banditů a také radikalizovaných ozbrojených mnichů – služby silného a zkušeného Yasukeho se křesťanům hodily. Trénoval jejich ozbrojené jednotky, mezitím se učil japonským způsobům boje. A také se naučil plynně mluvit japonsky. Když ho Oda poznal, byl pro něj Yasuke kuriozitou, byť s jistým náboženským a symbolickým potenciálem; ale netrvalo ani měsíc a začal si ho vážit i jako člověka. Bohužel se nezachovaly doklady o jeho rentě, takže se neví, jak vysoko se v japonské společnosti umístil, ale je jisté, že patřil mezi Odovy nejbližší důvěrníky, měl k němu tak blízko jako jeho nejbližší strážci.
Ze samuraje roninem
Roku 1581 se Yasuke přidal k Odovým vojskům, které měly za úkol provést invazi do provincie Iga. Uspěl a podařilo se mu hornatou oblast plnou nindžů a vzbouřenců dobýt. Ale už o rok později došlo k vojenskému převratu, když se proti Odovi vzbouřil jeho generál Micuhide Akeči – to učinilo konec plánům na sjednocení země. Zklamaný Oda spáchal sepukku, rituální sebevraždu, a černý samuraj se ocitl bez pána – jeho posledním úkolem bylo donést Odovu hlavu a meč jeho synovi. Už to naznačuje, jak důležitou osobou Yasuke byl. Po Odově smrti se Yasuke z japonských dějin ztrácí – ví se, že se dostal do zajetí, ale protože vlastně nebyl Japonec, tak byl z něj propuštěný. Stal se roninem, samurajem bez pána. Co se s ním stalo, nikdo neví, historici spekulují, že mohl skončit buď jako bodyguard nějakého šlechtice, anebo se dal na opačnou stranu barikády – a stal se pirátem. Text: Martin Kolář