Cestovatelské tipy a triky: Jak správně smlouvat
Pokud zamíříte na dovolenou na váchod nebo na jih, určitě se někdy dostanete do situace, kdy je třeba začít smlouvat. Jak na to?
Ať už nakupujete v Orientu nebo Jižní Americe, nejprve si určete, kolik jste ochotni za dané zboží či službu zaplatit, a jestli je opravdu chcete. Pak se teprve ptejte na cenu. Zvláště v muslimských zemích totiž už samotná otázka „Kolik to stojí?“ značí váš vážný zájem a vstupujete do obchodního jednání již „jen“ o ceně zboží. Většinou se smlouvá, pokud není cena napsaná nebo když se vám zdá podivně vysoká (typicky u turistických služeb).
Jak vypadá smlouvání
Prodavač řekne cenu. Zasmějte se jí a řekněte polovinu toho, co sami hodláte zaplatit. To se zasměje zase on, popřípadě se na oko urazí. Nyní je čas překládat argumenty, proč tak „nízkou“ cenu: tady je škrábanec, vezmu víc kusů, jsem student, paní přes ulici nabídne jistě levněji. Podobně vás prodavač bude ujišťovat o kvalitě. Rozpoznat, jestli mluví pravdu, je však na vás. Zvlášť u dražších věcí se vyplatí zeptat se předem na reálnou cenu nezávislého domorodce (např. bystrého recepčního v hotelu, studenta, průvodce). Postupně musíte lehce přihazovat, stejně jako prodavač by měl slevovat. Tak se nakonec dostanete k přijatelnému kompromisu. O jednu perfektní tušovou malbu na hedvábí jsem v Jang-šuo smlouval tři dny... nyní je ozdobou naší ložnice.
Zde je pár obecných rad. Nejlépe lze s prodavačem pohnout, když se dáte na odchod. Pokud za vámi nezavolá nižší cenu, byla ta jeho bohužel reálná. Jestliže vás prodavač láká do obchodu, v duchu jásejte, protože se můžete tvářit, jakože svoji zaslíbenou věc vlastně vůbec nechcete (on to neví), že se vám stejně nevejde do batohu (o autě z půjčovny se nezmiňujte). Nenechte se obalamutit pozváním na čaj zdarma (má ho rozpočtený do nákladů). Jestliže oba nevládnete nějakým společným jazykem, mluvte na prodavače česky – v tom případě je důležitá intonace, posuňky a řeč těla.
Istanbulské bazary: magie orientu s vůní exotiky
Tipy a triky
O autorovi: Mgr. Lukáš Synek, PhD. je biolog, cestovatel a fotograf. Více se o něm dozvíte na jeho webu. Zaměřuje se především na státy, kam se běžně moc nejezdí - někdy tudy dokonce provádí skupiny odvážných turistů. Je autorem knihy „Hedvábnou stezkou po stopách dávných karavan“. Organizuje přednášky pro čajovnu V Síti. Často se velmi hodí cestovat s malou kalkulačkou, na níž si můžete rychle vyťukávat a ukazovat částky (neocenitelná v Číně, naopak nepochodíte v arabských zemích a Íránu – jiné číslovky). O ceně dopravy a jídla smlouvejte vždy předem, na pozdější reklamace nebude brán zřetel!
Na vaší straně stojí přítomnost jiných prodavačů stejného zboží a nízká turistická sezóna. Naopak někde večer, v poušti je vaše vyjednávací pozice s jediným taxíkářem v okruhu desítek kilometrů věru chabá.
Nesnažte se smlouvat na cenu nižší než v místě obvyklou, to nikam nepovede, naštvané budou obě strany. Prodavač nejspíš potřebuje živit rodinu a nikoliv prodávat pod cenou, jen si udělá o cizincích nepěkný obrázek. Po tréninku v cizině, budete překvapeni, kolikrát přijde technika smlouvání k ruce i u nás (zakázková výroba, služby, banky apod.). Vyzkoušejte!