Jak vznikají blesky v sopkách a jaderných explozích?
Vědci zatím ještě ani nechápou, jak vlastně vznikají "normální" blesky a už je tu nová záhada: Jaký je původ blesků vznikajících při erupcích sopek?
Existují stovky svědectví o tom, že během výbuchu sopek nad vulkány zářily blesky - a to bez toho, aby v tomto místě řádila bouře. V posledních letech se tento fenomén podařilo i vyfotografovat.
Původ a vznik sopečných blesků je zatím zcela zahalen tajemstvím - NASA však už přesto má nějaké náznaky odpovědí. Jedna z teorií říká, že bubliny magmatu a vulkanického prachu jsou silně elektricky nabité a při pohybu v nich vznikají oblasti s různým nábojem. Chovají se tedy zřejmě velmi podobně jako bouřková mračna, jen místo oblaků probíhá interakce v prachu nebo magmatu.
Blesky dlouhé až 1 km
Tyto blesky bývají dlouhé až 100 metrů a byly pozorovány například nad činnými sopkami Redoubt nebo Sakurajima, ale i nad nechvalně známým islandským vulkánem Eyjafjallajökull. Podle českého vědce Jaroslava Hudce vznikají výboje podobné bouřkovým bleskům také při písečných bouřích (výboje o délce 1 metr), při zemětřesení (vycházejí z elektrických polí vytvářených seizmickým napětím) a dokonce i při explozích termonukleárních zbraní - např. vodíková bomba může způsobit jaderné bleskové výboje o délce až 1 kilometr.