EBOLA je průšvih, na který není lidstvo připravené, varují vědci
Epidemie eboly může být podle vědců horší, než předvídá WHO.
Epidemie smrtícího onemocnění ebola v západní Africe může narůst do mnohem větších rozměrů, než dosud předpovídala Světová zdravotnická organizace (WHO).
Skupina amerických vědců došla k závěru, že potrvá nejméně rok nebo rok a půl, než se epidemii podaří vymýtit. Za tu dobu se prý virem nebezpečné krvácivé horečky nakazí stovky tisíc lidí. O nové prognóze dnes informoval deník The New York Times. WHO dosud uváděla, že očekává celkem kolem 20 000 nemocných.
"Doufáme, že jsme se zmýlili," řekl k pesimistickému odhadu epidemiolog z univerzity ve Virginii Bryan Lewis. Zároveň ale tvrdí, že všechny modely potvrzují, že WHO své předpovědi podhodnocuje. Její experti se domnívají, že epidemii se podaří zkrotit za šest až devět měsíců a že počet nakažených za tu dobu stoupne ke 20 000. Nyní WHO udává 4784 nakažených, přes 2400 z nich ebole podlehlo.
Američtí odborníci se ale domnívají, že 20 000 nemocných může přibýt každý měsíc, a celkem tak nakažených mohou být statisíce. Na rozdíl od předchozích epidemií eboly ta současná ohrožuje hustě obydlené oblasti, kde se může virus rychle šířit a počet obětí tak může začít růst exponenciálně.
"Konečný počet obětí může být mnohem vyšší než všechny dosavadní odhady, pokud se nepodaří najít účinnou vakcínu či léčbu," domnívá se Lone Simonsenová z univerzity George Washingtona, která se na nové prognóze podílela.
Současná epidemie eboly nejvíce postihla Sierru Leone, Guineu a Libérii, desítky mrtvých však hlásí i Kongo a Nigérie. Jde o nejhorší dosud zaznamenanou epidemii tohoto onemocnění.
ČTK