Uprostřed pětimilionového Singapuru žije obrovská populace vyder! Jak je to možné?
Zázrak, nebo ukázka geniálního ekologického systému?
Singapur je jedním z nejrušnějších měst světa – existuje sice jen necelých 200 let, ale od té doby je páteří celosvětového obchodu a také jednou z nejbohatších metropolí světa. Místní přístav je druhým největším kontejnerovým přístavem světa, ale přesto se právě zde usídlila v posledních letech nečekaně velká populace vyder hladkosrstých. Přírodu tropické Asie nadohled mrakodrapů můžete sledovat v dokumentu Divoký Singapur dnes ve 21.10 na Prima ZOOM.
Poslední odhady ekologů stanovily počet vyder na nejméně 50 kusů, což je už důkaz stabilní populace, která je schopná existovat a dále se šířit. Jak je to možné? Singapur má ideální polohu na pevnině a desítkách ostrůvků – nabízí tedy populacím nejrůznějších živočichů obrovské množství životních příležitostí.
Ale nejde jen o náhodu, město se snaží pro svůj ekosystém vytvářet nejvhodnější podmínky – řadu míst na pobřeží vyhradilo jako zóny pro život, kam lidé vůbec nesmějí a zvířata mají klid k životu. Díky množství organického odpadu z lodí se v přístavu shromažďují spousty ryb, které zase slouží jako potrava pro vydry.
Životaschopné vydry
Hladkosrsté vydry najdete po celé Asii. Ale tady v Singapuru jsou kriticky ohrožené. Druh, který byl místně prohlášen za vyhynulý, se před dvaceti lety vrátil zpět. Právě sem, do chráněných mokřadů Sungei Buloh.
Vydra hladkosrstá žije v pevných rodinných uskupeních. Středem skupiny je samice – ta má vše na povel. Samec je její věrný partner, spolu tvoří pár na celý život. Vody rezervace Sungei Buloh jsou plné ryb. A hladkosrsté vydry patří k těm nejzdatnějším rybářům na světě. Jejich těla jsou dokonale přizpůsobena plavání. Mají silné zuby a i v kalné vodě dokážou najít kořist hmatovými vousy. To je důležité, protože každá potřebuje za den ulovit a sežrat zhruba jeden kilogram ryb.
Singapur si může dovolit tento špičkový systém na ochranu přírody především díky svému bohatství – přestože je pokládám za jednu z nejbohatších ekonomik světa, stále obrovsky rychle hospodářsky roste – každý rok kolem 14 procent!
Přírodu tropické Asie můžete sledovat v dokumentu Divoký Singapur dnes ve 21.10 na Prima ZOOM.
MK/red