Všetečný dron můžete sundat z oblohy vystřelovací sítí opatřenou padákem – více v davinci na Primě PLAY
Nevítaná návštěva nad vaším pozemkem určitě někomu patří. Dron ale musíte „sundat“ šetrně.
Dálkově ovládaná letadla, kvadrokoptéry nebo drony už nemají jen vědci, vojáci nebo profesionální fotografové. Díky neustále se snižující ceně a rostoucí nabídce vám nad hlavou může zakroužit i dron všetečného souseda vybavený mikrofonem a kamerou s vysokým rozlišením. Zničit nebo zahnat takový dron není jednoduché a navíc to má i své právní důsledky. Jednu z možností, jak dron bezpečně sundat z oblohy, představuje vystřelovací síť s padákem. Více se o britské novince dozvíte v další dílu populárně-naučného pořadu davinci na Primě PLAY.
Vypadá to na první pohled nesmyslně, ale ani na svém pozemku nemáte právo cizí dron zničit. Jeho cena běžně přesahuje 10 000 Kč, technologicky nejvyspělejší ovšem stojí i 200 000 Kč, takže byste se snadno dopustili trestného činu nehledě na to, že padající dron může někoho zranit.
Pohyb dronů můžete sledovat prostřednictvím dronového štítu (Drone Shield – česky to zatím na netu nenajdete, hledejte anglickou verzi), jehož čidla rozpoznají specifický zvuk dronů, o jejichž blízkosti dostanete varování na mobilní telefon.
Zahrajte si na vojáky
Pokud se rozhodnete dron zlikvidovat, nabízí se kromě obligátní cihly nebo vzduchovky i novinka z britského Newcastlu. Systém SkyWall 100 váží asi 10 kg a zaměřit dron dokáže pomocí elektronického zaměřovače – jakmile je systém připraven k výstřelu vydává trvalé pípání. Pak stačí stisknout tlačítko a udržet červený bod na dronu – tím zjistíte, jak daleko dron je. Teď už jen stisknete spoušť.
Projektil vyletí k dronu rychlostí 100 metrů za vteřinu. Během letu se z projektilu vystřelí síť a ochromený dron pak na padáku přistane na zemi.
Více se o tom, jak dostat z oblohy všetečný dron, dozvíte v další dílu populárně-naučného pořadu davinci na Primě PLAY.
(mih/dah)