Stěhovaví motýli za rok urazí 7000 kilometrů, do cíle dorazí až pátá generace
Mračna monarchů stěhovavých na cestě z Mexika do Kanady a zpět denně překonají vzdálenost kolem 100 kilometrů.
Monarcha stěhovavý je krásně zbarvený motýl s rozpětím křídel až 8 centimetrů. Nejzajímavější na něm ovšem není vzhled, ale způsob života. Monarchové migrují v ohromných mračnech mezi severovýchodem Kanady a Mexikem, přičemž urazí cestu dlouhou 7000 kilometrů. Během tohoto migračního cyklu se vystřídá několik generací motýlů, přičemž v Mexiku monarchové přezimují uprostřed jehličnatých lesů pohoří Sierra Madre na stromech, které hustě obalí. Svébytnou migraci monarchů můžete sledovat v dalším díle naučně zábavného pořadu davinci na Prima PLAY.
Obvykle přesně na Den mrtvých začátkem listopadu zaplaví některé oblasti Mexika invaze milionů motýlů. Jsou to monarchové stěhovaví ( Danaus plexippus), kteří od nepaměti migrují uprostřed léta ze severních oblastí USA a jižní Kanady do zimovišť poblíž mexické metropole Mexico City. Kvůli nadmořské výšce kolem 3000 metrů i v horkém Mexiku klesne v zimě teplota k nule. Aby tyto podmínky monarchové přečkali, shlukují se na jehličnatých stromech do útvarů, které lépe udržují teplotu a zároveň jsou méně vystavené větru a dešti.
Po pěti měsících monarchové vyrážejí na sever, aby na 500 kilometrů vzdálených amerických prériích nakladli na listy klejichy hlíznaté vajíčka, z nichž se posléze vylíhnou housenky. Sami motýli po nakladení vajíček umírají.
Housenky se po 4 týdnech zakuklí a během následujícího týdne se po vylíhnutí vydají už jako dospělí motýli dále na sever. Na konci července už jsou v centrální oblasti USA asi 2000 kilometrů od svých zimovišť v Mexiku. Zde se proces výměny generací zopakuje. Vnuci motýlů, kteří odlétali v dubnu z Mexika, pak v srpnu dorazí do severovýchodní Kanady. Odsud se v září již čtvrtá generace motýlů vrací zpět do Mexika.
Na cestu zpět má tato generace, která Mexiko nikdy neviděla, jen dva měsíce. Motýli tak denně překonají vzdálenost kolem 100 kilometrů. Proč monarchové nezimují někde, kde je tepleji, nikdo neví. Podle jedné teorie monarchové v době ledové před zhruba 100 000 lety žili v Mexiku, a když začal ledovec ustupovat na sever, vydali se za ním. Svá zimoviště ale neopustili.
Invaze motýlů na Den mrtvých
Monarchové stěhovaví přilétají na podzim do Mexika téměř přesně na Den mrtvých. Día de Muertos (někdy také Día de los Muertos) je mexický svátek na počest mrtvých. Slaví se především ve dnech 1. a 2. listopadu a termínem se shoduje se svátkem Všech svatých, který se slaví i u nás. V Mexiku patří k nejdůležitějším svátkům roku a jeho příprava a průběh jsou v centru maximální pozornosti. V roce 1993 prohlásilo UNESCO mexický Den mrtvých za nehmotné dědictví lidstva.
Další díl naučně-zábavného pořadu davinci si můžete pustit na Prima PLAY.
(mih)