Majitel Měsíce na něm prodal pozemky už za čtvrt miliardy korun, na řadě jsou Mars a Venuše
„Neprodávám půdu na všech planetách a měsících jen proto, že k nim neexistují mapy,” říká Dennis Hope.
Američan Dennis Hope je bohatý člověk. Patří mu totiž Měsíc i další objekty Sluneční soustavy – a on na nich prodává pozemky. Možná se vám to zdá nesmyslné, ale existuje dost lidí, kteří jsou jiného názoru – Hope začal pozemky ve sluneční soustavě prodávat v roce 1996 a doteď mu na kontě přistálo v přepočtu slušných 250 milionů korun. Více se dozvíte v dalším díle naučně zábavného pořadu davinci na Prima PLAY.
Mlčení je souhlas
Nápad vydělávat na Měsíci dostal Dennis Hope z nouze. Před víc než 30 lety byl po druhém rozvodu na mizině, když ho napadlo zaměřit se na pozemky na Měsíci. Povrch Měsíce má 37,9 milionu čtverečních kilometrů.
Prvním člověkem na Měsíci byl Američan, ale majetkem Spojených států Měsíc není. Komu náš vesmírný souputník patří, řeší smlouva Organizace spojených národů. A tuto Kosmickou smlouvu zná Dennis Hope opravdu důkladně. „V článku 2 stojí, že žádný národ nevlastní měsíční půdu, ani nad ní nemůže mít kontrolu,“ říká Hope.
A tak napsal Dennis Hope Spojeným národům dopis s tím, že Měsíc, stejně jako všechny planety naší sluneční soustavy a jejich měsíce patří od teď oficiálně jemu, a že by chtěl prodávat tamní pozemky. A pokud to prý není možné, aby mu OSN dala vědět. „A oni mi nikdy neodpověděli,“ uzavírá Hope, který od roku 1980 čeká na vyjádření. To, že OSN nereaguje, si Hope vykládá prostě jako souhlas
Je to vůbec možné?
Článek 2 Smlouvy o zásadách činnosti států při výzkumu a využívání kosmického prostoru skutečně říká, že vesmír, Měsíc ani další nebeská tělesa nemohou být přivlastněny žádným státem. Což ale neznamená, že Měsíc nemohou vlastnit jednotlivci. Tak alespoň argumentuje Hope, který využil tuto kličku k tomu, aby se pasoval do role vlastníka Měsíce. Pravda, existuje návrh smlouvy z roku 1979, který zapovídá i soukromé vlastnictví Měsíce. Jenže tato smlouva neplatí, protože ji podepsalo málo států. Takže má Hope štěstí.
Přesto se většina právníků domnívá, že se Hope mýlí. Podle nich patří Měsíc nám všem. Zatím to ale Hopeovi prochází. Do dneška mu žádný mezinárodní soud neodporoval, a tak je díky své vlastnoručně sepsané smlouvě vlastníkem Měsíce.
„Aktuálně nabízíme pozemky na Měsíci, Marsu, Venuši, Io – jednom z Jupiterových měsíců – a na Merkuru. Neprodávám půdu na všech planetách a měsících, a to proto, že k nim neexistují mapy,” říká Dennis Hope.
Prodejem vesmírných pozemků se Hope živí od roku 1996. Za tu dobu už vydělal v přepočtu více než čtvrt miliardy korun.
Jeho nejžádanějším produktem jsou pozemky na Měsíci – 4000 metrů čtverečních za zhruba 675 korun. Z nápadu, který byl napřed jenom legrací, se stal obchod, který bere stále víc lidí vážně. Hvězdy jako Tom Cruise nebo George Lucas mají na Měsíci své kousky půdy. I hotelové řetězce si tam už zajistily pozemky, včetně nerostných surovin.
A co Slunce?
Pokud vás napadlo, že by se podobná absurdita mohla týkat i Slunce, nejste daleko od pravdy. „Virigiliu Pop, jeden rumunský právník, si v roce 1999 zajistil práva na Slunce. Tři týdny počkal a pak mi poslal účet na 30 milionů dolarů za to, že využívám jeho sluneční energii. Pár dní jsem o tom přemýšlel a pak jsem mu odepsal: ´Mockrát děkuji, ale my vaši energii nechceme. Můžete ji vypnout.´ Což ale neudělal…,“ komentuje svou zkušenost s podobně mazaným podnikavcem Dennis Hope.
Více se dozvíte v dalším díle naučně zábavného pořadu davinci na Prima PLAY.
(mih)