VIDEO: Podívejte se, po čem budeme jezdit na opravené D1
Rekonstrukci dálnice mezi Prahou a Brnem sledujte v dokumentu D1 na Prima PLAY.
Po čem budeme jezdit na opravené D1? Žádný asfalt – projektanti vsadili na beton s vymetenou svrchní vrstvou z protiskluzových kamenů. Beton rozřežou na příčné desky široké 5,5 metru, které spojí kluznými trny. Spáry pak zaizolují těsnícími pryžovými profily. Pokud to vyjde, můžeme se rozloučit s klapáním a nerovnostmi, které tuhle nejstarší českou dálnici "proslavily". Jak se statisíce tun betonu v souboji s počasím, dopravou a záludnostmi technologie změní v povrch hlavní české dálnice se podívejte v dokumentu D1na Prima PLAY.
Asfalt, anebo beton?
Dálnice D1 je nejstarší a nejdelší v České republice. Spojuje tři největší česká města a je součástí čtvrtého panevropského koridoru spojujícího Berlín s Istanbulem. Na celkových 55 tisících kilometrech silnic v Česku se podílí nepatrnými 352 km, což je skoro polovina všech dálnic u nás. I když se začala stavět před více než 70 lety, není ještě zcela dokončená.
Úsek mezi Prahou Brnem byl otevřen před více než 30 lety. Jenže tehdy se jednotlivé úseky projektovaly na dobu 20 let. Nejtypičtějším nedostatkem bylo chybějící propojení vozovkových desek. Ty se vůči sobě postupem času posunuly a vytvořily "hrbolatý" povrch – jízda po něm připomínala jízdu po kolejových pražcích.
Jaký dálniční povrch zvolit? V podstatě máte jen dvě možnosti – asfalt a cementový beton. Asfalt je rychlejší, betonová vozovka je zase náročnější na výrobní lhůty, ale déle vydrží. České rozhodnutí pro beton znamená, že rekonstrukce D1 potrvá několik let.
Nastupuje logistika
Abyste dostali na stavbu, jakou je oprava dálnice, dost betonu, potřebujete mobilní betonárny. Ty nesmí ležet dále než 20 kilometrů od místa určení. Výroba betonu musí být umístěna co nejblíže ke stavbě z toho důvodu, že zpracovatelnost betonu je asi 1,5 hodiny od namíchání k přivezení k finišeru. Jedna betonárka vyprodukuje až 70 000 tun betonu, každou hodinu je to 240 m3 betonové směsi. Celkem bude na opravu D1 potřeba pěti mobilních betonáren.
Klíčová je výroba a doprava toho správného cementu. Ten se vyrábí z kvalitního vápence z lomu v Mokré. Cement dopravují stovky železničních vagonů na překladiště v blízkosti mobilních cementáren. Tady se přečerpává do cisteren na nákladních autech. Každá mobilní cementárna potřebuje pro nepřetržitý provoz 1200 tun cementu, což je 50 jízd kamionu.
Opravu dálnice zajišťují dvě skupiny finišerů – ty se přesouvají mezi jednotlivými úseky tak, jak je potřeba. Vše je potřeba naplánovat v závislosti na nepředvídatelných situacích. Harmonogram výroby se tak každý den mění a přizpůsobuje v návaznosti na připravené podkladní vrstvy, plynulost dopravy nebo počasí.
Rekonstrukci dálnice mezi Prahou a Brnem sledujte v dokumentu D1 na Prima PLAY.
(mih)