20. července 2013 06:00

Úhoří apokalypsa v Číně. Co přijde příště?

Za pokrok se platí – to se dobře ví. A za velký pokrok se platí ta nejvyšší cena, to zase už tuší v Číně…

Čína je sice nejdynamičtěji rostoucí velmocí dneška, ale o to víc ekologických problémů musí v současnosti řešit. Teď se objevil další – úplně nečekaný.

Tento týden se na mořském pobřeží provincie Guangdong objevila těla tisícovek mrtvých úhořů. Informovala o tom čínská agentura Sina.com. Jak je to možné a jak to souvisí s čínským rozvojem?

Podle všeho je viníkem čínská ropná společnost CNOOC. Ta během minulého roku zdvojnásobila množství vytěžené ropy z plošin na celých 24 milionů barelů denně. Je sice také možné, že úhoři zemřeli přirozenou smrtí, ale není to příliš pravděpodobné. Do diskuze se zapojili také uživatelé čínské sociální sítě Weibo; většinou nadávají na zákony, které umožňují, aby si velké korporace dělaly s přírodou, co chtějí.

Místní lidé jsou dost znepokojení, zato společnost CNOOC zůstává úplně v klidu. Podle jejího vyjádření jsou limity znečištění u jejích podniků hluboce pod těmi povolenými čínskými normami a zákony. Biologové, kteří zde zkoumají mořský život, ale mají jiný názor. Podle serveru QZ.com vědci monitorující moře zjistili, že voda je oproti normálnímu stavu extrémně chladná, má málo kyslíku a naopak vysokou míru slanosti. To všechno – a ideálně společně – mohlo vést k úmrtí úhořů...

Největším problémem je, že Čína se většinou už k takovým katastrofám dále nevrací – úředníci sice něco vyšetří, o výsledku však už občany neinformují. Ale právě ekologická situace je tím, co začíná Čínu trápit nejvíc. Právě znečištění ovzduší se stalo vloni nejčastější příčinou sociálních nepokojů.

Příklad ekologických problémů Číny:

  • Čína vyloví dvanáctkrát více ryb, než si sama stanovila jako hranici. Většina takto ulovené kořisti pochází z afrických vod. To zase vede k chudnutí afrických rybářů, kteří se pak dávají na jediné řemeslo, jež jim zbývá – na pirátství…
  • Srovná se zemí 700 hor, jen aby vzniklo jedno město. Jde o oblast u města Lanzhou, které se už nemá kam dál rozrůstat. A tak se hory jednoduše vyhodí do povětří…
  • V dubnu 2013 bylo v řece Huangpu nalezeno 16 tisíc mrtvých prasat. Problém je jednak to, že tato řeka zásobuje pitnou vodu Šanghaj, ale také fakt, že nikdo nepřišel s vysvětlením, kde se mrtvá těla v řece vzala…
  • Smog v hlavním městě Pekingu překračuje všechno, co si jen dokážeme představit. Místní úředníci se snaží problém řešit, ale zatím marně. Jedním z řešení mělo být, že sudé dny budou jezdit jen vozy se sudými poznávacími značkami a liché dny zase auta s lichými poznávacími značkami. Nyní přišel Peking s vysokou daní na benzín…

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom