Nejhorší průšvih na dovolené jsou ztracené doklady. Co s tím?
Jaké cestovní doklady jsou potřeba do zahraničí? A co dělat, když se vám na dovolené pas ztratí?
Před každou cestou se informujte, zda máte správné doklady pro vycestování do vámi zvolené destinace (informace o jednotlivých destinacích naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz ). V případě, že cestujete do zemí Evropské unie, EHP a Švýcarska, lze použít pouze platný občanský průkaz.
Dnem 1. července 2011 skončilo zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů. Provedené zápisy dětí v cestovních dokladech rodičů byly platné pouze do 26. června 2012, po tomto datu mohou děti cestovat jen s vlastním cestovním dokladem. Toto opatření se týká i zápisu dětí provedených do občanských průkazů rodičů. Skončením platnosti zápisu dětí v cestovních dokladech rodičů však nekončí platnost cestovních dokladů rodičů.
Cestovatelský speciál: řešení všech turistických problémů na jednom místě
V případě vycestování do zahraničí s nezletilými dětmi v doprovodu jiné osoby, než jsou rodiče nebo zákonný zástupce, ověřte u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda není nutné doložit také písemný souhlas rodičů.
Co dělat, když ztratíte doklady?
Jakmile zjistíte, že jste ztratili cestovní doklad, je důležité nahlásit ztrátu nebo odcizení cestovního dokladu místní policii. Požádejte je o vydání potvrzení. Poté kontaktujte zastupitelský úřad České republiky v místě svého pobytu a podejte žádost o vydání nového cestovního dokladu. Zastupitelský úřad vám vydá v co možné nejkratší lhůtě náhradní cestovní doklad, který slouží jako cestovní průkaz k jednotlivé cestě s časovou platností a omezeným účelem cesty, zejména k umožnění návratu zpět do České republiky.
V případě, že ve vaší destinaci nesídlí zastupitelský úřad České republiky, můžete se obrátit na zastupitelský úřad některého z členských států EU, který v dotyčné zemi sídlí, a zde je požádat o vydání náhradního cestovního dokladu EU. Ten je vydán pouze pro jedinou cestu do České republiky nebo do státu, kde máte trvalé bydliště (pouze ve výjimečných případech do jiného místa určení).
Nezapomeňte si zažádat o víza před cestou:
Pokud cestujete individuálně do třetích zemí, je možné, že pro vstup do destinace bude vyžadováno vízum. Je tedy na vás, abyste si ho dostatečně včas před cestou zařídili. Kontaktujte dotčený zastupitelský úřad cizího státu příslušného pro udělení víz. Ten se řídí svými vnitrostátními předpisy a zákony.
Doporučujeme vyhledat si zastupitelský úřad vámi zvolené destinace na stránkách ministerstva zahraničních věcí a předem si zjistit, jaké náležitosti budete potřebovat doložit k žádosti o udělení víza (zpravidla bývá platný cestovní pas, formulář – vízová anketa předem vyplněný, pojištění na cestu a poplatek za vyřízení žádosti).
Pokud se rozhodnete cestovat individuálně, pak vám doporučujeme:
- důkladně se informujte o dané destinaci (kulturní návyky, politická situace, zdravotní rizika – povinné očkování, vízová politika, cestovní doklady, atd.)
- informujte o vaší cestě osobu vám blízkou (včetně itineráře cesty)
- před odjezdem se určitě pojistěte (doporučujeme sjednat si minimálně pojištění úhrady léčebných výloh pro pobyt v zahraničí)
- nezapomeňte si na cestu přibalit důležité kontakty (ambasády, honorární konzuláty; spojení na asistenční službu vaší pojišťovny atd.)
- zaregistrujte se do systému DROZD
Systém DROZD (Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí) je projekt ministerstva zahraničních věcí, který umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům. Občané poskytnou na dobrovolném základě informace o svém plánovaném pobytu v zahraničí. Informace poskytuje cestovatel vyplněním jednoduchého formuláře složeného ze čtyř částí:
- Informace o cestovateli
- Informace o spolucestujících rodinných příslušnících
- Údaje o pobytu v zahraničí
- Kontaktní osoba v ČR
Tyto informace slouží ministerstvu zahraničních věcí k poskytování rychlé pomoci občanům v nouzi a umožňují mu účinně organizovat pomoc v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů. Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, a tím jim poskytovat důležité informace nebo je včas varovat před hrozícím nebezpečím.
Poskytnuté osobní údaje ministerstvo zahraničních věcí ČR uchovává a využívá jen ke shora uvedeným účelům. Po plánovaném ukončení cesty do zahraničí jsou z databáze automaticky vymazány...