Psychologie poutníků: cesta, která dokáže proměnit ducha
Nejspíš jste už narazili na někoho, kdo absolvoval poutní cestu. Proč se však vystavit fyzickým bolestem a vyrazit pěšky na náročnou pouť? Přínosy jsou totiž nepopiratelné.
I cesta může být cíl. O této stokrát omílané pravdě se už složila spousta písní a natočila řada filmů. Málokde si toho však člověk všimne v tak nezkalené podobě jako na cestě do slavného poutního místa Santiago de Compostela. Pouť k překrásné katedrále patří mezi nejznámější křesťanské cesty, právě v ní se totiž nacházejí ostatky svatého Jakuba, jednoho z Ježíšových apoštolů. I pokud se však nezajímáte o křesťanské legendy, tato pouť může dát hodně do života i vám. Jak?
Cesta v jednoduchosti
V zásadě totiž na pouti máte jednoduchý úkol: jít. Po cestě si obstaráte vodu, nějaké jídlo a vyřešíte, kde přespat. Tím však vaše problémy opravdu končí, protože právě uspokojením základních životních potřeb by se měl správný poutník zabývat. Ne nevyřízenými maily, pípajícími notifikacemi z Facebooku nebo neodeslanými soubory kolegům v práci. Poutničení je jakýmsi návratem do dob, kdy byl svět mnohem jednodušší a stejně tak i starosti většiny lidí.
Camino a poutní cesta 2 1 Zdroj: Mojmír Sedláček
Na Caminu, jak se slavné cestě říká, se člověk také po čase spojí se svým tělem. Zní to možná paradoxně, ale nejspíš své tělo v každodenním zápřahu příliš neposloucháte. Trpíte spánkovou deprivací, nedopřáváte si dostatek času na kvalitní jídlo a drobné bolístky neřešíte kvůli nutnosti plnění všedních úkolů. Tak tohle všechno Camino člověka rychle odnaučí. Absence kontaktu s domácí realitou vede k napojení na to, jak se vaše tělo aktuálně cítí. Hlad, žízeň, bolesti, ale i příjemná únava na konci dne – to vše se najednou stává středobodem vesmíru a my si musíme zase jednou přiznat, nakolik jsme se svou tělesnou schránkou neodmyslitelně spjati.
Různé motivace poutníků
Návrat k sobě samým a přírodě – neustále o tom slyšíme, ale v běžném životě, plném řešení problémů druhých lidí a vydělávání peněz, se k těmto pradávným hodnotám tak snadno nedostáváme. Ačkoli to tak na první pohled nemusí působit, Camino de Santiago není jen pro zaryté křesťany a zájemce o duchovno; dva roky starý průzkum ukázal, že z těchto důvodů na cestu vyrazí jen 28 procent poutníků! Dalších 18 procent chce uniknout všednosti a více se napojit na přírodu. 11 procent chce udělat něco pro své zdraví, zatímco celých 28 procent bere Camino jako zajímavou výzvu pro své schopnosti.
Camino a poutní cesta 2 2 Zdroj: Mojmír Sedláček
Což je nakonec poměrně typický obrázek dnešní doby – ani duchovní cesta už není místem, kde by byl jednoznačně vymezený prostor pro ty, jež chtějí pracovat na svém nitru a prohloubit vztah k Bohu, přírodě či prostě sobě samým; namísto toho se objevuje stále více lidí, pro něž je pouť k významné křesťanské památce pouze sportovní či osobní výzvou. Jenže i ti si, chtě nechtě, projdou osobním obohacením a odnesou si z duchovní poutě i trochu toho oduševnění…
Nakonec se tak jedná o jeden z těch zážitků, který si musí vyzkoušet každý sám, neboť čtení o vnitřních pochodech poutníků bývá silně subjektivní a těžko přenositelné. Pokud si však chcete udělat představu z pohodlí domova, můžete využít hollywoodského pohledu ve filmu Pouť z roku 2010 či dva roky starý tuzemský dokument Camino na kolečkách, sledující cestu muže s roztroušenou sklerózou. Slavná cesta nepřestává inspirovat k velkým příběhům, a pokud byste k nim chtěli přidat i ten svůj, nebudete litovat.
Camino a poutní cesta 2 3 Zdroj: Mojmír Sedláček
Text: MS