Tatra kolem světa 2 navštívila druhé největší město Íránu aneb Dvojky vedou

Víte, co je červené íránské zlato?

Parta cestovatelů se během několika hodin přesunula od vodopádů v íránské „džungli“ do druhého největšího města islámské republiky, do města Mašhad (volně přeloženo: Město mučedníků). Zvláštností a dost možná i dominantou tohoto města je jeho střed, a to mešita Imam Reza Shrine, kterou lze považovat za „Mekku“ šíitských islamistů. Díky ní běžně do města ročně zavítá více než 100 000 poutníků nejen z Íránu, ale také ze sousedních států. Letos je díky celosvětové pandemii návštěvnost města razantně nižší, ale život se zde už také pomalu vrací do svých kolejí. Mimo to je tato mešita skutečným centrem města, a kdyby v posledních letech nevznikly nové výškové budovy, pak by na ni bylo vidět ze všech světových stran okrajů města.

Po prohlídce komplexu mešit, do kterého byla naše parta vpuštěna až po osobní prohlídce, zda u sebe nemá nic nebezpečného, se tým TKS2 vydal do rozlehlého komplexu místního bazaru. Den byl opět horký, a tak byla návštěva klimatizované tržnice mile přivítána i mužským osazenstvem. V bazaru člověk najde snad všechno – od barevných korejských kontaktních čoček, vybavení domácnosti přes perské koberce, šafrán až k drahým kamenům a šperkům. U jedné šperkařské manufaktury se naše parta zastavila. Snad stoletý muž se sobě vlastní elegancí brousil kus tyrkysu. Skutečně zajímavá podívaná. V jeho malém stánku bylo k vidění mnoho různých šperků, většina z nich byla právě s tyrkysem. Tyrkys je pro Írán snad tím nejsymboličtějším nerostem. No a ve snaze udělat byznys, nabídl naší partě šperk – přívěsek ze zlata s diamanty a obrovským tyrkysovým kamenem, jeho cena byla údajně čistě symbolická, protože mu tým TKS2 byl sympatický – a to za „pouhých“ 2 520 000 000 IRR, (v přepočtu jde zhruba o 300 000 Kč). Dámy usoudily, že zase tak povedený tento šperk není a že si raději pořídí pár gramů červeného íránského zlata neboli šafránu.

Šafrán je skutečně místními považován za poklad a stejně tuhle bylinu vnímá celý svět. Jeho léčivé účinky jsou už po desítky let podložené a byly známé již před mnoha stovkami let. Na jejich léčivou sílu věřil i Alexandr Veliký, který si velice rád do své lázně přidával šafránové čnělky, které mu rychleji celily šrámy z bitev. Šafrán je hojně využíván nejen v medicíně, ale také v kuchyni, a to po celém světě. V perských zemích je běžné smlouvat, a tak se Markovi, podařilo na tržišti domluvit o něco málo lepší cenu. „V zemích středního východu je smlouvání na tržištích rituál, možná i povinný rituál,“ dodává Marek Havlíček. Podle Erika Huttera, jednoho z dočasných členů, se sem tam se stává, že obchodník třikrát odmítne platbu, jde ale jen o již zmíněný rituál, peníze ve skutečnosti přijmout chce. Co dodat, jiný kraj, jiný mrav. Nakoupeno cestovatelé tedy mají a i městského života si užili až až.

Směr cesty je nyní ke Kaspickému moři, a když to situace dovolí, tak i pár temp v tomto největším slaném bezodtokém jezeře.

Za tým TKS2, Kateřina Božková

Dokumentární seriál Tatra kolem světa 2 můžete na Prima ZOOM (od 3. října) premiérově sledovat každou sobotu ve 20.00.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský