Pojízdná prodejna masa – velká migrace pakoňů
Už jste viděli Velkou migraci? Je to úchvatné.
Pakoně (Connochaetes taurinus) jsou motorem největší pravidelné migrace suchozemských zvířat na světě. Bez nich by východní Afrika nebyla východní Afrikou. Zasloužili by si být součástí tzv. Velké pětky. Bez nich by po savanách a v buších neběhalo tolik predátorů. Záměrně píši v množném čísle. Vidět jednoho lva je zážitek. Vidět jednoho nosorožce je zážitek. Vidět jednoho pakoně je o ničem, ale vidět jich najednou stovky a tisíce je dechberoucí věc. Na pakoně se prostě musí myslet v množném čísle.
Velká migrace fascinující zážitek Zdroj: Marco Polo
Maso, maso, maso…
Predátoři v národních parcích Masai Mara, Serengeti, Tarangire, ale i v rozsáhlé oblasti okolo kráteru Ngorongoro přivádějí na svět mláďata tři až čtyři měsíce před příchodem stáda pakoňů.
Mláďata stačí dorůst do věku, kdy se budou učit lovit a kdy bude v jejich okolí přebytek potravy. Jako když přijede pojízdná prodejna masa a obyvatelé vesnice postávají na návsi ve velkém očekávání. Bude bůček? Bude krkovička? A co telecí? A pak se z ničeho nic, jako by náhodou, objeví první pakoně. Předvoj velkého stáda. Všichni predátoři pookřejí. Je to tady. Drsná a krutá škola života pro mláďata může začít.
Velká migrace jednou za rok hody Zdroj: Marco Polo
Velká migrace je vlastně kdy?
Pokaždé, když se mě někdo zeptá na to, kdy je velká migrace, odpovídám podle zavedených zvyklostí. Od července do konce září. Statisíce pakoňů, zeber a antilop překračují řeku Mara a přesouvají se ze Serengeti do národního parku Masai Mara. Je to sice pravda, ale není to úplně přesná odpověď.
Přesná odpověď je, že velká migrace probíhá permanentně, je to neustálý pohyb obrovského množství zvířat, který vlastně nikdy nekončí a je jen otázkou, ve kterém bodě trasy se právě teď nachází a kde budou třeba za měsíc nebo dva. Přechod řeky Mara je jednou epizodou celoročního putování, i když pro nás diváky nejdramatičtější.
V listopadu se začínají vracet do severního Serengeti, aby se postupně přesouvali na jih a v červnu začali mířit opět na sever. Na obrovská stáda pakoňů a zeber se tedy můžete podívat i jindy, jen musíte vědět kam.
Velká migrace nerozlučná dvojice Zdroj: Marco Polo
Tvůrci ekosystému
Všichni vidíme kolem sebe, jak rychle dochází k devastaci luk, když nejsou sekány. Za posledních 20 let se u nás takové devastace a zaplevelení dočkalo velké množství luk, především v horských oblastech. Dříve tyto louky sekali sekáči s kosou nebo je spásal dobytek, ale s kosou už to umí jen málokdo a dobytek se na horské stráně vrací velmi pomalu.
Velká migrace pár vteřin rozhonuje o životě Zdroj: Marco Polo
Podobně by dopadla rozlehlá východoafrická savana, kdyby ji neošetřovala statisícová stáda pakoňů a zeber a kdyby jim nepomáhaly různé druhy antilop a stáda buvolů. Člověkem chovaný dobytek by na tak rozsáhlá území nestačil. Možná by savaně pomohly náhodné požáry, ale rovnováhu ekosystému mnohem lépe a kvalitněji udržují pakoně. Nomádský způsob života pakoňů zaručuje, že nikdy nedojde k vypasení na holinu a že se stádo pohne za čerstvou potravou. Tím dostává vypasená část savany čas na obnovu a nedochází k jejímu zaplevelení urputnějšími druhy vegetace. Ačkoliv se to nezdá, jsou pakoně jedním z nejdůležitějších tvůrců ekosystému východní Afriky.
Velká migrace překročení řeky Mara Zdroj: Marco Polo
Kdo to všechno vede?
Zažil jsem velkou migraci několikrát, na několika místech, a pokaždé mě napadla otázka: Kdo to všechno vede? Bylo období, kdy jsem přímo utkvěle toužil najít toho pakoně z celého téměř dvoumilionového stáda, který se dal první do pohybu a strhl za sebou tu obrovskou lavinu. Někde přece musí existovat ten prvotní pohyb, ten prvotní impuls, to zrození vlny. Ale je téměř jisté, že stejně jako se nepodaří zjistit na moři, kde vzniká ta první vlna, ani tady zřejmě nikdo nespatří ten prvotní pohyb. Nebo možná spatří, ale nebude tušit, na co vlastně kouká.
Velká migrace zebry doprovází pakoně Zdroj: Marco Polo
Teorie chaosu v praxi
Společenství pakoňů nemá zřetelné uspořádání. Není tu hierarchie jako u některých jiných společenských antilop. Přesto musí stádo mít nějakou srozumitelnou vnitřní komunikaci. Zatím není vědecky popsána. Ani velmi zkušení stopaři nemají jednotnou odpověď. Jedni tvrdí, že se nejedná ve své podstatě o stádo, ale jakési volné sdružení matek s dětmi, ve kterém se pohybují chtiví samci.
Celek pak drží pohromadě jen díky neustálému nedostatku potravy a touze najít její zdroj. Já tvrdím, že hlavním prvkem, který drží celé stádo pohromadě, je chaos. Vzpomínám si na svého fyzikáře pana profesora Čiperu, který se nám snažil teorii chaosu vysvětlit. Dalo mu to pěkně zabrat. Kdyby nás postavil na vrchol kopce někde uprostřed Masai Mara a nechal nás pozorovat přicházející stáda pakoňů, pochopili bychom jeho výklad okamžitě.
„Přijíždějící vláčky“ pakoňů se spojují ve větší, aby se bez jakéhokoliv impulsu oddělovaly a zase spojovaly. Jednotlivé matky s telaty přebíhají sem tam a strhávají s sebou další, takže se neustále někdo pohybuje kolmo na hlavní směr. Prostě chaos.
Velká migrace pakoně Zdroj: Marco Polo
Kam za velkou migrací?
V srpnu a v září musíte za velkou migrací do Keni. Od října se stáda pohnou směrem na jih do Serengeti. Část stáda bude v listopadu ještě stále na území národního parku Masai Mara v Keni, u hranice s Tanzanií. Část stáda bude v severním Serengeti a bude se pomalu posouvat do jižního Serengeti. V prosinci bude stádo rozložené od severu k jihu (ve východní polovině parku), a pokud bude přát počasí a v Tarangire bude čerstvá tráva, už narazíte na početnější hordy pakoňů i v Tarangire a okolí kráteru Ngorongoro. Spíš se ale dá očekávat, že do Tarangire dorazí pakoně až koncem ledna, začátkem února. Vše je ale ovlivněno deštěm a ten v posledních letech nepřichází tak pravidelně, jako dřív. Letos začala Velká migrace o měsíc později, až začátkem srpna.
Není kemp jako kemp
Když se budete probírat nabídkami cestovních kanceláří, zjistíte, že všechny používají pro ubytování svých klientů kempy. Jedni jsou ale výrazně levnější, než druzí. V čem je to kouzlo? V tom, že není kemp jako kemp. Velká část kanceláří vydává za kemp prostor, který by měl správně být nazýván „kempovištěm“, tedy místem, kde se smíte utábořit a vybudovat si prostor pro přespání – postavit svůj stan, rozbalit stan na svém terénním voze apod. Některá kempoviště jsou vybavena toaletou a ta lepší kempoviště i tekoucí vodou. S kempem ovšem tento prostor nemá nic společného a jeho cena je v porovnání s kempem zanedbatelná (vždyť také neposkytuje žádné služby!).
Kemp je ubytovací zařízení, které poskytuje celou řadu služeb a jeho kvalita je různá, podle zaměření klientely. Můžete najít kempy v kategorii 3*, které poskytují slušné ubytování pro nenáročné a můžete najít kempy 5*, které uspokojí ty nejnáročnější klienty. Vždy se ale jedná o mnohem kvalitnější a nákladnější záležitost než kempoviště.
Nenechte se napálit taktikou některých cestovních kanceláří, které vydávají kempoviště za kemp a ještě se snaží z toho udělat ctnost. Ptejte se na konkrétní jméno kempu, jeho polohu, služby, které poskytuje a záruky, které vám poskytuje cestovní kancelář za takové služby. U kempoviště totiž často nemohou ručit za nic, protože za nic neplatí! Pak se vám může stát, že se několik dnů neumyjete v bezpečné vodě a budete slyšet jenom výmluvy, že zdroj vody rozbili sloni, že voda vyschla v celém parku apod… Není všechno dobrodružství, co se za dobrodružství vydává, někdy je to jen bída za dobrodružství vydávaná a účtovaná jako řádná služba.
Putování za Velkou migrací – safari v Keni Jedním ze symbolů afrického safari je ale bezesporu Národní park Masai Mara v Keni. Unikátní místo (podobný je jen park Serengeti v Tanzanii). Safari v Masai Mara je jedinečné díky množství zvěře, širokým pláním, kopcovitému terénu, řekám s dramatickým okolím, i výborným zázemím. Přijměte naše pozvání k návštěvě tohoto parku s naším odborným českým průvodcem a místním stopařem z kmene Masajů Termín odletu: 5. 10. a 26. 10. Cena včetně letenek a vstupů do národních parků: 56 500 Kč
Text: Marco Polo
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Putování Mexikem Ucelené svědectví o civilizaci, která trvala nevídaných 4000 let. Poznávací zájezd do země s největší nabídkou památek kultury Aztéků a Mayů v prostředí nádherné a rozmanité přírody. Kombinace poznávání a příjemného odpočinku, koupání a procházek. Termín odletu: 23. 11. 2019 Cena včetně letenky, vstupů do památek a českého průvodce: 75 500 Kč
Vietnam plný zážitků – od severu k jihu Poznejte s námi "starou dámu Asie" Hanoj, malebnou zátoku Lan Ha s přespáním na lodi přímo v zátoce, nechte se okouzlit atmosférou městečka Hoi An, moderním Saigonem a pobyt zakončíme na krásné pláži. Vietnamský venkov si prohlédneme z kola, budeme se plavit a spát na luxusní lodi, staneme se na den místními rybáři a farmáři, zasadíme si vlastní rostlinky rýže, naučíme se vařit s místním kuchařem a zažijeme ještě mnohem víc... Termín odletu: 9. 11. 2019 a 7. 3. 2020 Cena včetně letenek, vstupů do památek a českého průvodce: 65 500 Kč Marco Polo