VIDEO: Bez goretexu, spacáků a GPS. Vydejte se na retro expedici do hor s výbavou z roku 1863 – na Primě PLAY
Přechod Jižních Alp na Novém Zélandu jen s dekami, batohy a základní výstrojí dostupnou před 150 lety zažijete v dokumentu Novým Zélandem po dávných stezkách na Primě PLAY.
Jak byste si počínali, kdybyste měli podniknout stejnou cestu, jako objevitelé a dobrodruzi z poloviny 19. století? Mít stejné oblečení a boty, jíst stejné jídlo a používat stejné deky, batohy a základní výstroj – a přitom zdolávat horské hřebeny a divoké peřeje odkázáni výhradně jen sami na sebe? Takovou zkušenost zažili dva dobrodruzi na Novém Zélandu, když se rozhodli zopakovat extrémně náročný přechod novozélandských Jižních Alp, který v roce 1863 jen s tehdy dostupnou výstrojí uskutečnili Henry Whitcombe a Jacob Lauper. Záludnosti takové retro výpravy můžete sledovat v dokumentu Novým Zélandem po dávných stezkách na Primě PLAY.
Pozor, následující řádky by neměli číst výrobci ani prodejci moderní hi-tech outdoorové výbavy. Obsahují totiž z jejich pohledu drastický návod, jak se vypravit do hor na náročnou expedici bez goretexu, vibramu, windstopu, anatomicky tvarovaných batohů, ultralehkých spacáků, čelovek, propanbutanových vařičů, navigace i telefonů. A nejen jak se vypravit, ale jak takovou cestu divočinou přežít, ba dokonce si ji náramně užít. Přesně tak postupovali také Kevin Biggar a Jamie Fitzgerald, když se před nedávnem rozhodli 150 let starou expedici zopakovat.
Cesta přes Alpy
Začátkem roku 1863 se dobrodruzi Henry Whitcombe a Jacob Lauper rozhodli najít cestu z východního na západní pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu přes Jižní Alpy. Hledali průsmyk, kterým by mohla v budoucnu vést silnice z Christchurch na západní pobřeží, které v té době Novozélanďané odkoupili od Maorů. Vedoucí výpravy, silniční inženýr Angličan Henry Witkomb, nevěděl o novozélandské divočině vůbec nic. Jisté zkušenosti měl jen švýcarský zlatokop a horský vůdce Jacob Lauper.
Trasy přes Jižní Alpy znaly celé generace Maorů, ale udržovaly je v tajnosti, aby ochránily naleziště pounamu – cenného nefritu, který používali na ozdoby a zbraně. Kdyby byli Whitcombe a Lauper úspěšní, byli by první, kdo našel a zadokumentoval cestu přes Jižní Alpy z východního na západní pobřeží.
Příroda jim však po cestě kladla obrovské překážky. V oblasti, kde spadne přes osmnáct tisíc milimetrů srážek ročně, hrozí stále povodně. Rozvodněné ledovcové řeky podemílají břehy a z okolních svahů hrozí sesuvy půdy a kamení. Hřebeny Alp se zde zvedají do výšky přes 3000 metrů (nejvyšší hora Jižních Alp , Mount Cook, je vysoká 3754 metrů).
S jakými obtížemi se v roce 1863 museli vypořádat dobrodruzi Henry Whitcombe a Jacob Lauper můžete sledovat v dokumentu Novým Zélandem po dávných stezkách na Primě PLAY.
(mih)