Jakub Vágner – Ten, který tančí s rybami
Jak se z obyčejného českého kluka stal nejslavnější rybář planety?
Je neuvěřitelné, v čem všem se dnes člověk může stát celebritou. U herců, zpěváků a dalších umělců to člověk očekává. Ale u rybářů?
U těch tichých bláznů, kteří celé hodiny sedí u vody a doufají, že právě dnes přijde ta Ryba s velkým R? A vidíte, přesto je to možné. Dokazuje to Jakub Vágner, adrenalinový rybář, cestovatel a dobrodruh, kterého skutečně je možné označit za svého druhu celebritu – rybářskou i televizní.
Syn známého muzikanta Karla Vágnera měl přitom zpočátku nalinkovanou úplně jinou kariéru. Konzervatoř – hru na kontrabas. Nástroj, který máme díky písni “Ó mistře basu” se jménem Vágner poměrně úzce spjatý. Jenže hra na basu Jakubovi příliš neseděla a mladík raději trávil čas u vody. Školu nedokončil, basu vyměnil za rybářské proutí a vyrazil do Austrálie, kde nechal svoji lásku k rybám propuknout naplno. Zkušenosti nabíral jako rybářský průvodce a asistent méně zkušených rybářů.
Druhý díl seriálu Rybí bojovník vysíláme v pátek 6. prosince ve 21.05
Televize jako cesta ke slávě
Když se vrátil na rodnou hroudu, bylo mu jasné, že do jeho rukou zkrátka místo smyčce patří podběrák. Stal se rybářem na plný úvazek a své zkušenosti začal mediálně zúročovat. Pro tuzemskou televizi natočil pořad “Jak na to” a seriál “S Jakubem na rybách”. Díru do světa udělal v roce 2010, kdy spatřil světlo světa šestidílný seriál Fish Warrior, který Jakub natočil pro stanici National Geographic. V češtině jej pod názvem Rybí bojovník začíná uvádět stanice Prima ZOOM.
Kuba Vágner
O rok později natočil cyklus Rybí legendy Jakuba Vágnera, o který projevila zájem i stanice Discovery, a tak se Vágner pustil do natáčení druhé série. Kromě toho se už mnoho let věnuje mapování největších sladkovodních ryb, které na Zemi existují. Při lovu těchto více než stokilových macků se mu podařila řada světových rekordů. Tou zatím největší rybičkou, kterou Jakub chytil pomocí prutu, byla 307 cm dlouhá Arapaima Gigas vážící 154 kg. Štědrovečerní tabuli u Vágnerů ale neozdobila. Jakub je totiž propagátorem ušlechtilé rybářské myšlenky “Chyť a pusť” – ryba smí být po chycení pouze změřena, zvážena a zdokumentována, ale pak ji rybář vrací zpět do vody.
Ve vodě jako doma
Proto ona věta v titulku, proto ona parafráze známé filmové postavy. Ten, který tančí s rybami – to je Jakub Vágner. Stačí se na něj podívat, když v kalných vodách divokých řek v exotických krajích bojuje se dvou až třímetrovými vodními monstry. Neváhá skočit do vody a divákům opravdu připadá, že sledují tanec, na jehož konci je unavený, ale šťastný rybář a neméně unavená a rezignovaná ryba, která o chvíli později zjistí, že musí pouze zapózovat fotografovi a pak si opět může vesele plout po svém.
Vágner a ryba
S nafocenými a natočenými materiály se Jakub nekochá v soukromí. Vydal dvě knihy a pro vydavatelskou společnost svého otce produkuje řadu rybářských filmů. DVD s nimi se jen v České republice prodalo přes půl milionu a přineslo tak Jakubovi multiplatinovou desku. Jak se mu to povedlo, to můžete díky ZOOMu snadno posoudit.
MIroslav Hlavička (SCALEX)