Oceánské proudy razantně zpomalují. Hrozí Evropě doba ledová?
Mořské proudy v Atlantickém oceánu jsou nejslabší za posledních 1000 let, zřejmě kvůli globálním změnám klimatu…
Oceánské proudy v Atlantiku jsou pro naši civilizaci základem jejího přežití – a to přesto, že my ve střední Evropě o nich vlastně ani nevíme. Pohánějí a zásobují totiž teplou vodou Golfský proud, který Evropu ohřívá – bez něj by byla mnohem chladnějším místem, které by rozhodně neuživilo tolik lidí, kolik jich zde žije nyní. Navíc tyto proudy nesou k evropským břehům živiny z hlubin oceánů – a bez nich by v podstatě neexistoval rybolov.
Podle studie zveřejněné v odborném časopise Nature jsou v současné době tyto proudy nejslabší minimálně za 1000 let. Co to způsobilo? Pravděpodobně globální změny klimatu: podle oceánologů zpomalila rychlost proudění chladná voda, která se uvolňuje z tajících grónských ledovců.
Oceánské proudy Zdroj: istockphoto.com
Tyto proudy, které vědci nazývají zkratkou AMOC (Atlantic meridional overturning circulation) už se podle studie jednou málem zastavily; stalo se to v letech 1970–1990. Od té doby se sice jejich stav opět stabilizoval, ale stejně jsou na tom hůř než v dobách před průmyslovou revolucí. Vědci z Postupimi, kteří za prací stojí, konstatují: „Další tání ledu v Grónsku by mohlo vést v následujících desetiletích k dalšímu oslabování AMOCu – a dokonce k jeho úplnému zhroucení.“
Co by to znamenalo pro lidi?
Vědci, kteří studii recenzovali, se shodují, že tato zpráva je sice drastická, ale její předpovědi se v podstatě shodují s dalšími údaji, které už máme z počítačových klimatických modelů. Například Stephen Griffies z NOAA řekl deníku Guardian: „Podle mě je neodvratitelné, že začneme pozorovat stále více projevů zpomalování těchto proudů.“
Profesor Michael Mann, který se na studii podílel, varuje před důsledky této změny. Dá se jen obtížně předvídat, co to přinese, vědci o vlivu AMOC zatím jen spekulují. Ale existují studie, které upozorňují na její vliv na extrémní výkyvy počasí, množství ryb v pobřežních vodách a mnoho dalších, pro lidstvo životně důležitých procesů. Nejdůležitější však je, že bez AMOCu by se k Evropě nedostala teplá voda a celý kontinent by tak poměrně rychle ochladl…
Text: Petr Kliment