reklama

Základ ekosystému naší planety se rozpadá. Stačilo k tomu 35 let

Oko hmyzu Foto: Oko hmyzuFoto: profimedia

Drtivá většina ekologických prací tvrdí, že hmyz je základním stavebním kamenem světového ekosystému. Takže máme problém…

Během pouhých 35 let zmizelo ze Země 45 procent hmyzu. Téměř polovina všech bezobratlých tvorů vymřela – zato počet lidí na naší planetě se za stejnou dobu zdvojnásobil.

Studie, která byla zveřejněna v časopisu Science, ukazuje, že počet hmyzu a dalších bezobratlých tvorů v posledních desetiletích neustále klesá – a to zřejmě bude mít neodhadnutelný vliv na stabilitu celých ekosystémů. Zatím se přesně neví, co obrovský pokles počtu těchto zvířat způsobilo, ale hlavními příčinami podle biologů budou zejména zánik přirozeného životního prostředí pro hmyz a změny klimatu.

V mnoha zemích je situace ještě horší; například ve Velké Británii za tuto dobu poklesl počet brouků, včel a motýlů o 60 procent. Podle expertů to může mít už v nejbližších letech výrazný dopad na člověka – třeba už jen tím, že hmyz opyluje asi 75 procent rostlinné stravy, kterou konzumujeme… Další problém jsou predátoři; pokud by hmyzí a ptačí predátoři nelikvidovali škůdce, musela by je nahradit chemie. A to by znamenalo růst cen základních potravin třeba na trojnásobek. Co by to udělalo s naší civilizací, už tak balancující na hraně, je asi poměrně jednoduché (a nepěkné současně) si představit.

Článek

Zákeřnice s mrtvolkami

Zákeřnice: hmyz, který nosí hlavy nepřátel jako trofeje. Na zádech!

Další důkaz, že mezi lidmi a hmyzem je více podobností, než byste věřili.

Jednoznačně je prokázaný lidský vliv na úbytek v městských oblastech. Jednak tím, že ubývá zeleně, která je přirozeným životním prostředím pro hmyz, ale také kvůli hlodavcům. Ti se zdržují poblíž lidských aglomerací ve výrazně větší míře než v „přírodě“ – a právě oni se hmyzem často živí…

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVDva v tom Foto:
20.15
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama