Zákeřnice: hmyz, který nosí hlavy nepřátel jako trofeje. Na zádech!
Další důkaz, že mezi lidmi a hmyzem je více podobností, než byste věřili.
Zákeřnicovití, to je čeleď polokřídlého hmyzu, která má přes 7000 zástupců. Jsou v mnohém odlišní, ale pár znaků je spojuje. Například děsivý rypec. Říká se mu rostrum a slouží zákeřnici k tomu, aby jím probodla tvrdý vnější obal své kořisti – a pak mu do těla vstříkne prudký toxin. Nakonec dírou vsune do své kořisti kusadla pomalu ho vysává…
Zákeřnice nejčastěji loví pavouky nebo mravence, ale troufnou si i na mnohem větší kořist. Jde o nesmírně schopné zabijáky, jak naznačuje české i anglické pojmenování; anglicky se jim říká „assasin bug“ neboli brouk-vrah.
Zákeřnice jsou jediným tvorem, který se živí upíry. Opravdu – v Jižní Americe, kde upíři žijí a vysávají krev především dobytku, existují zákeřnice, které dokážou krev vysávat zase z upírů. Podívejte se na poněkud děsivé video National Geographiku:
Ale to pořád ještě není to nejděsivější. Některé druhy zákeřnic totiž používají těla své večeře jako geniální maskování. Exoskeletony své kořisti nějak dostanou na svá záda a pak je nosí. Vypadá to neuvěřitelně, někdy se tam takhle nahromadí až desítky mrtvol. A protože hlavy hmyzu jsou nejodolnější, zůstanou tam nejdéle. Výsledkem je, že zákeřnice si na zádech nosí hlavy, jako nějaký brutální jihoamerický lovec lebek…
Proč?
K čemu jim to je? Příroda je chytrá, takže to slouží rovnou k několika účelům – ofenzivně i defenzivně. Když na zákeřnici zaútočí nějaká ještěrka nebo gekon, často se stane (protože útočí shora), že mu v tlamičce skončí jen „slupka“ mrtvého brouka, zatímco zákeřnice uteče.
Evoluce vede mravence i termity k tomu, aby sbírali své mrtvé – a toho dokáže zákeřnice využít. Mravenci pokládají pozůstatky svých bratří na zádech zákeřnice za důležité k odstranění; ale když se o to pokusí, skončí sami jako další mrtvolka vysátá a vysušená na zádech zákeřnice…