reklama

Sopečné tornádo nad vulkánem Bardarbunga! Na výšku mělo kilometr

Sopečné tornádo Foto: Sopečné tornádoFoto: All

Islandská sopka Bardabunga nedává spát vulkanologům ani expertům na dopravu. Probouzející se vulkán může přinést celému světu pořádné problémy…

Video, které si můžete prohlédnout níže v článku, bylo pořízeno 3. září pomocí speciální kamery. Tento přístroj je schopen natáčet v infračerveném spektru a v budoucnosti by se měl připevňovat na letadla.

Piloti by díky němu měli být schopní vidět oblaka sopečného plynu, která jsou jinak jen těžko vizuálně odhalitelná – ale pro letadla nebezpečná.

Video bylo pořízeno při testu přístroje a vzniklo tak vlastně jen úplnou náhodou. Důležité je především to, jak monstrózní rozměry mělo: na výšku měřila spirála asi jeden kilometr.

Na video se můžete podívat tady:

 

Vědci zatím úplně přesně nevědí, co toto tornádo způsobilo a jak mohlo vzniknout. Mechanismus je podle Freda Prata, vynálezce této kamery, zřejmě velmi podobný tomu, který pohání větrné víry. Tlak plynů, sopečného prachu a oxidu siřičitého vede ke vzniku proudění vzduchu a především sopečných částic.

Podle vyjádření islandského meteorologického úřadu zatím tyto erupce nepředstavují problém a nemohou narušit plynulost ani bezpečnost leteckého provozu nad ostrovem…

ČTĚTE VÍC:

Článek

Mount Sibabung, lidé Foto: Isifa

VIDEO: Erupce indonéské sopky sahají do výšky 7 kilometrů

Erupce sopky Mount Sinabung vyhnaly z domovů 20 000 lidí. Podívejte se, před čím prchají...

Článek

Sopka na Kamčatce Foto: NASA

Ruská sopka nahání strach: erupce jsou vidět až z vesmíru

Kamčatská sopka Ključevskaja patří k největším vulkánům světa. V poslední době opět vstoupila do aktivní fáze – a je to vidět i z vesmíru.

Článek

FOTO: Thinkstock

Hrozba: Pod Tichým oceánem vzniká nová super-sopka

Vědci z University of Utah potvrdili, že na mořském dně dochází k procesům, které povedou ke vzniku sopky schopné zničit celý život na Zemi.

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVDva v tom Foto:
20.15
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama