reklama

OBRAZEM: Bizarní krása zubního kazu

Krása zubního plaku i kazů - Obrázek 3 Foto: Krása zubního plaku i kazů - Obrázek 3Foto: profimedia

Návštěva zubaře samozřejmě není nic krásného. Ale při pohledu na to, jak úžasně vypadá zubní plak i kazy pod elekronovým mikroskopem, se tají dech...

O zubním plaku, kazech a zubním kameni raději moc nemluvíme a snažíme se předstírat, že ani neexistují. Ale ony existují a máme je všichni. A když se na ně podívá vědec kvalitním elektronovým mikroskopem, vypadají úžasně – to připouštíme i jakožto krajní nepřátelé dentálních problémů.

Tak jako třeba na fotografiích z londýnské Science Library, které byly nafocené díky 70násobnému zvětšení a špičkovému mikroskopu. Kaz a plak na nich připomínají spíš mimozemské krajiny než něco, co si nosíme v úsech...

Podívejte se sami:

Co je zubní plak?

Zubní plak (bakteriální plak) je měkká a do jisté míry neviditelná vrstva, která se tvoří na zubech a hlavně na okrajích dásní. Usazují se zde také mikroorganismy způsobující rozklad sacharidů na organické kyseliny, které spolu s bakteriálními enzymy odvápňují sklovinu, což způsobuje zubní kaz.

Bolest zubu je způsobena poškozením zuboviny (dentinu), která je situována pod sklovinou (email). Dráždivé látky, které se z něj uvolňují, způsobují zčervenání, podráždění a otoky dásní. Do zubního plaku se později ukládají minerální látky a vzniká tzv. zubní kámen. (wiki)

Článek

Bujení buněk Foto: Thinkstock

Je rakovina jen nemoc moderní doby? Na co umírali naši prapředkové?

Archeologové našli kostru starou 3200 let s rakovinou. Na nejzhoubnější nemoc současnosti to vrhá jiné světlo.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVExtant Foto:
20.15
DNES V TVVlak do neznáma Foto:
20.15
DNES V TVDuel Frost - Nixon Foto:
22.50
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35

reklama