reklama

Je cesta na Mars nemožná? Studie naznačuje, že astronautům selžou mozky

Lidská posádka na Marsu to nebude mít lehké... Foto: Lidská posádka na Marsu to nebude mít lehké...Foto: All

Zdá se, že plánům na dobytí Marsu stojí v cestě další překážka...

Vědci z University of California se pokusili co nejvěrněji simulovat, co čeká astronauty při cestě na Rudou planetu. Zajímalo je, jaký je dopad kosmického záření na mozky savců – astronauti totiž budou právě tomuto záření celou dobu vystaveni.

Bohužel, výsledky studie zveřejněné v odborném časopise Science Advances ukazují, že záření má na mozky obratlovců značně negativní vliv. Astronauti by mohli jeho působením například ztratit řadu schopností – například řešení logických problémů. Což je při pilotování vesmírné lodi problém poměrně zásadní…

Kde je chyba?

Vesmír je plný vysoce nabitých částic, jde o zbytky po explozích supernov. Zemská magnetosféra je spolehlivě odstíní, ale na astronauty by v raketě při cestě na Mars působily. Právě takovým částicím ionizovaného kyslíku a titanu vystavil profesor Charles Limoli mozky myší. Myši byly geneticky upravené tak, že neurony v jejich mozcích zářily – díky tomu mohli vědci pozorovat, jak se mění.

 

Už šest týdnů po ozáření měly myši nižší množství dendritů (výběžky, které přijímají vstupní informaci) – částice tato zakončení v podstatě spálily. Ztráta dendritů je například typickým projevem spojeným s Alzheimerovou chorobou. Mohli by tedy astronauti mít podobné problémy?

Vědci se to pokusili ověřit v laboratoři, také na myších. Ve standardním testu se ukázalo, že ozářené myši mají výrazně nižší pozornost a v situacích, kdy jsou vystavené novým podnětům, se chovají značně chaoticky.

U lidí by se zřejmě tento efekt projevoval jako neschopnost vyvolávat si vzpomínky a sníženou schopností vyhodnocovat situace logicky. Výsledkem vy podle Limoliho bylo: „Snížení výkonnosti, nedostatky paměti, ztráta pozornosti a koncentrace. Během vesmírného letu by mohly negativně ovlivnit kriticky důležité činnosti spojené s úspěchem mise. Vystavení částicím by také mohlo mít dlouhodobé důsledky na mozkovou aktivitu v dalším životě.“

Vědci si ale myslí, že mise na Mars není ani za těchto okolností nemožná: mozky astronautů by mohlo ochránit zesílení materiálů ve stěnách kosmických lodí a také ve skafandrech. Limoliho tým navíc pracuje na lécích, které by mohly chránit neurony pomocí volných radikálů…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Článek

Záhadný stín u Curiosity Foto:

Nová konspirace: Kdo to opravuje sondu na Marsu?!

Krásná nová konspirace: Na Marsu už dávno žijí lidé!


Článek

Astronautka na Marsu Foto:

Zákulisní info: insider prozradil, že mise na Mars je velký podvod

Projekt jednosměrné cesty na Mars neuspěje, tvrdí irský kandidát. Proč?
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TV
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.55
DNES V TV
20.15
DNES V TVÚnos z vězení Foto:
22.50
DNES V TVDosavadní život Petra Kraje nečekaně nabere úplně jiný směr, když přijde na spojitost mezi svými rozdělanými případy v Praze a vraždami žen na venkově, které nápadně připomínají tajemnou pověst. Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.35
DNES V TVŽivot naplno Foto:
20.15
DNES V TVChirurgové - reprezent Foto:
22.15

reklama

\n