reklama

Chytřejší lidé žijí ve městech, odhalil výzkum. Proč to tak je?

Američtí křupani - jen mýtus, nebo existují? Foto: Američtí křupani - jen mýtus, nebo existují?Foto: All

Znečištění, zápach, kriminalita. Stres. Toho všeho je městech na rozdíl od vesnic nadbytek. Ale podle nové studie ve městech také žijí inteligentnější lidé…

Informuje o tom specializovaný časopis Inteligence, který cituje studii psychologa Markuse Jokela z Helsinské univerzity. Ten studoval vzorce stěhování Američanů v průběhu 16 let – zkoumal skupinu celkem 11 500 osob ve věku 15-23 let.

Zjistil, že je prokazatelné, že ti, kdo míří do měst, mají vyšší inteligenci než ti, kteří zůstávají na vesnici. Stejní lidé ale současně velmi často opouštěli velkoměsta s úmyslem žít v přírodě.

Tento objev není nijak překvapující, vědci o této korelaci už dlouho věděli – jen ji neměli potvrzenou tvrdými čísly. Dalo se to očekávat, vysvětlují vědci, kteří studii vypracovali. U mladých lidí je to zcela logické: velké univerzity na vesnici prostě nejsou, takže ti, kdo na nich studují (což jsou ti inteligentnější) musí směřovat do metropolí.

Vědce jen zaskočilo, jak vysoký je rozdíl mezi průměrnou inteligencí ve městech na vesnici – studie ukázala, že činí 12 bodů! Samozřejmě se to týká jen Spojených států, z jiných zemí zatím podobné údaje nemáme k dispozici. Markus Jokela se domnívá, že tyto údaje vrhají nové světlo na migrace ve vyspělých zemích: jejich tahounem jsou zjevně spíše ti bohatí, inteligentní a vlivní než chudí a méně inteligentní.

Článek

AI čelem Foto:

Umělá inteligence poprvé přechytračila člověka. Máme se bát?

Program přesvědčil porotu, že je člověk. Myslící stroje však hned tak nepřijdou.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama