Cestovat časem je tak snadné - leťte na Kubu

Cestovat časem je tak snadné - leťte na Kubu

Kuba patří v současnost mezi nejrychleji se měnící země světa. Po smrti Fidela Castra se země plní turisty a také se více otevírá světu. Dají se tu už kupovat nemovitosti, nová auta a nově si zde mohou podnikatelé pořídit vlastní internetové připojení. Chcete-li zažít Kubu takovou, jaká byla posledních 60 let, neprodleně vyhledejte levné letenky a vyrazte co nejdříve. 

Šťastné výrazy v mém krátkém videu jsou jasným důkazem, že Kuba bezesporu bude patřit k vašim příštím cílům. Zde pár rad, jak na to?

Pravidlo trojek

Udělejte si tři týdny volna, stihnete procestovat všechna nejhezčí místa Kuby a zároveň vás v práci nebo ve škole nebudou dlouho postrádat. Připravte si 33 tisíc korun, které vám postačí na akční letenku a celý pobyt. Leťte nejlépe v březnu nebo dubnu, vyhnete se hurikánům, silným dešťům a teploty se budou pohybovat na příjemných hodnotách kolem 25 stupňů. Nejlepší je také vycestovat ve třech. Přesuny a ubytování tak vyjdou nejlevněji. A pokud to budou dvě spolucestovatelky, jako v mém případě, bude to jedině dobře.

Kombinujte, ušetříte

Kupte si letenku do Havany a zpět z města Holguín na východě Kuby, stihnete tak procestovat celou zemi, aniž byste se museli vracet a ztrácet drahocenný čas. Cestování po místních silnicích je často velmi zdlouhavé a unavující.

Pijte rum a jezte ovoce

Láhev rumu stojí stejně, jako malé pivo na Staromáku, pomůže vám s ostychem oslovit místní obyvatele a odbourá jazykovou bariéru. Vynikající mango, papaya, guayaba, banány či kokosy doplní potřebné tekutiny a vitamíny. Ceny ovoce mimo turistické obchody jsou v řádech několika korun za kilo.

Pokud navštívíte i Santiago de Cuba, připravte se na pár odlišností. Místní nepijí rum, ale velmi studené pivo. Vysoké hory kolem města zadržují horký vzduch a po většinu roku je tu vedro k padnutí. Také při koupi ovoce chtějte raději Fruta bomba (výraz papaya je totiž shodný z jistým ženským orgánem).

Bydlete u místních

Naučte se alespoň pár frází španělsky a ubytovávejte se pouze v tzv. Casa Particular. Jsou to třílůžkové pokoje s vlastní koupelnou v bytech nebo domech místních obyvatel. Ti si s vámi večer moc rádi popovídají, připraví vám domácí mojito, uvaří výbornou večeři a ráno vás probudí vůně smažených vajec a čerstvého mangového džusu. Ve městech je takovýchto možností ubytování víc, nežli turistů. Pokud budou mít přesto obsazeno, nezoufejte, určitě vám přes sousedku anebo souseda sousedky ubytování seženou.

Nebojte se říci ne

Na mnohých místech (obzvláště na nádražích) se na vás mohou sesypat desítky místních, nabízejících ubytování. Nebojte se je slušně odmítnout, dají vám prostor a čas na rozmyšlenou. Do pokojů se běžte kouknout a vybírejte pečlivě, nabídka mnohdy převyšuje poptávku, tak můžete i smlouvat. Setkáte-li se s nabídkou k sňatku, především od půvabných Kubánek, bude se vám výraz "ne", také hodit. Já jej využil hned třikrát.

Přesuny kolmo i koňmo

Pokud jste tři, shánějte taxíky a smlouvejte s nimi. Nemusí se ani jednat o cestu z místa A do místa B, ale i o celodenní nekolikazastávkový výlet. Pokud si objednáte delší cestu, než 4 hodiny, počítejte, že budete mít dva řidiče,kteří se budou střídat. Řidiči vám rádi a ochotně během cesty zajistí ubytování. Chcete-li se svézt v americké káře z padesátých let, vězte, že většina taxikářů vás právě takovou vymazlenou povezou. Pokud se na to při výběru nezaměříte, můžete taky vyfasovat Žigula nebo 30 let starého Peugeota.

Na úplném východě je na silnicích stejně aut, jako koňů. Podél silnic jsou vyšlapané cestičky po kterých vidíte ženy v kostýmku, cválající na bujném oři či pojízdné prodejny s ovocem. Ráno vás probudí řinčení kopyt a když se setmí, pod povozy se rozsvítí stylové lucerničky.

Buďte offline

I na Kubu se bohužel postupně rozšiřuje online svět. V hotelích, ale i na mnohých náměstích fungují placené wifi hot-spoty. Najdete je velmi snadno podle davu místních mladých Kubánců s tablety a telefony. Internet je funkční obvykle odpoledne a to na několik hodin. Kartu s heslem obvykle seženete na místě od překupníků. V letošním roce si mohou internet pořídit i domácnosti, které vlastní casa particular, při pohledu na kabelové vedení na ulicích mám ale silné pochybnosti o stabilitě takového připojení. Rada zní, buďte raději připraveni být offline - je to lepší.

O autorovi: Michal KrouželFotograf a cestovatel, milovník hor, dalekých krajin, odlišných kultur, milých lidí a dobrého jídla. Domněnkou, že během cestování poznává člověk nejen svět, ale i sebe, se snaží motivovat ostatní, aby více cestovali a měli širší rozhled. Pokud zrovna nemá fotoaparát na krku, nejspíš něco píše, kreslí, běhá, pozoruje noční oblohu nebo vaří marmelády.

Populární filmy na Prima Zoom