ZOOMujeme kolem světa: Indie a ženská práce: rozbíjení kamenů
Rozdělení prací na mužské a ženské je prý nekorektní. V Indii mezi ženské práce patří rozbíjení kamenů.
Zatímco sedíte v kanceláři nebo s puštěným rozhlasem řídíte služební bourák, ženy v Indii sbírají několikakilogramové kameny, aby je primitivními kladivy rozmělnily na štěrk.
Třináct korun za pytel
Je potřeba štěrk do základů nově budované nebo znovu a znovu opravované silnice v himálajském podhůří? V místech, kde ujíždí svah či kde co rok či dva monzunový déšť strhne do rokle kus cesty? Není problém. Ženy, které nutně potřebují pár desítek rupií denně odvedou drsnou, hrubou a těžkou práci, na niž by u nás hartusili (a nebo ji nepřijali) snad všichni. Padesátikilový pytel štěrku za 40 rupií, což v tedy v závislosti na kurzu činí zhruba 13 korun. Za den se udělá cca 4–5 pytlů. Vězí za tím nasbírání kamenů velkých jako hlava dospělého člověka a trpělivě úmorná práce s malým kladívkem. Nic složitého, nic co by se mohlo pokazit, nic co by bylo nelogické. Systém, jež je plně funkční.
Sedávají u cest v podhůří a horách severní Indie a trpělivě se snaží zabezpečit svou rodinu. Tady práce nesmrdí, ale naopak každý je vděčný za to, že nějakou má. Podle americké CIA je nezaměstnanost žen ve věku mezi 15–24 let 11,6 %. Ve vyšším věku by se měly vdát a otázka zaměstnanosti se mění v otázku mateřství. Střední věk Indky, tedy číslo ukazující, že polovina populace je mladší a polovina starší, je 26,9 roku. U nás je to 43 let.
Hodně muziky za málo peněz
Není žádnou velkou vzácností vidět u do kamenů rytmicky klepajících matek jejich malé ratolesti, které si s kamenem nebo malým kladívkem „hrají na maminku“. V království čaje, v Darjeelingu, odkud pocházejí snímky, je tektonická situace nestabilní a zřícené svahy, podmáčené a sesuté do údolí, jsou na běžném pořádku. Na jednu stranu to znamená neustálý „přísun práce“, neboť zprůjezdnění průsmyků je otázkou základního zásobování měst a vesnic ve vyšších nadmořských výškách, na druhou stranu to ukazuje, že práce žen nemůže být drahá, protože by ji – zjednodušeně řečeno – nikdo nezaplatil. Respektive by se našly jiné, které by se do práce nechaly najmou i za stávajících podmínek. Jak jejich práce vypadá můžete vidět na přiložených fotografiích.
Výroba kamenů Zdroj: Topi Pigula
Co se v mládí naučíš... Zdroj: Topi Pigula
Žena nesousí várku kamenů na ruční zpracování Zdroj: Topi Pigula
Původní surovina a hotový výrobek - kameny a kameny
Zásoba kamenů a zásoba hotového štěrku Zdroj: Topi Pigula
Text: Topi Pigula