Zoologické zahrady cpou lední medvědy silnými antidepresivy, tvrdí známá autorka
Jsou medvědi v zoologických zahradách roztomilí?
Lední medvědi jsou dlouhodobě jedni z nejoblíbenějších zvířat v zoologických zahradách. Vypadají majestátně, u nás je vidět nemůžeme a navíc jsou na rozdíl od jiných velkých zvířat dost aktivní. No a samozřejmě jsou bílí – v přírodě výjimečná barva člověka vždy fascinovala…
Má to však odvrácenou stránku, o které se nemluví. Podle Laurel Braitmanové, autorky knihy Animal Madness, většina zoologických zahrad, které prozkoumala, podává medvědům silná antidepresiva. Spisovatelka to řekla v rozhovoru pro magazín Slate.
„V každé zoo, kde jsem s někým o tomto problému mluvila, použili nějaká psychofarmaceutika. Proč? Je to prostě mnohem jednoduší a především levnější řešení než za dva miliony dolarů přestavět z gruntu celý výběh medvědů.“ Jako příklad uvádí Braitmanová Guse, slavného medvěda z Central park Zoo. Ten trpěl typickými příznaky depresí, úzkosti a mnoha dalšími psychickými problémy – podle autorky především kvůli extrémně malému výběhu. Gus měl pro sebe pouhých 450 metrů čtverečních…
Kde je příčina?
Medvědi žijí v zoologických zahradách na zlomku prostoru, který využívají ve svém přirozeném prostředí, a trpí i dalšími problémy: sociální izolací, nudou, nedostatkem podnětů. Autorka práce to zkoumala jen v amerických zoologických zahradách, ale je dost pravděpodobné, že se se stejným problémem potýká i řada evropských zoo. Důsledkem souběhu těchto faktorů je pak stav, kdy lední medvědi trpí „psychickými poruchami“.
Existuje pro to dokonce i odborný termín „zoochóza“ neboli psychóza způsobená životem v nevhodných podmínkách v nevhodně vybavené zoologické zahradě. Jejími typickými projevy jsou nejčastěji houpání se, kymácení se, nadměrné pochodování tam a zpět, kroužení, sebepoškozování, přehnané umývání se, kousání, zvracení a konzumování výkalů.
Gusova smrt...
Pro zoologické zahrady bývá podle Braitmanové nejlepší variantou mít problematické medvědy pod sedativy; jen se o tom veřejně nehovoří. Jiné zoologické zahrady postupují „přirozeněji“, snaží se o programy, které zvířatům zahánějí nudu a nutí je třeba pro zisk potravy podniknout nějakou aktivitu.
Tam, kde se na tom šetří, to dopadá jako u výše zmíněného Guse: v mrňavém areálu se nudil natolik, že začal pronásledovat děti, které chodily kolem jeho výběhu. Aby nevyvolával mezi návštěvníky paniku, veterináři mu předepsali Prozac… Ten sice jeho chování zlepšil, ale ne úplně. Medvěd zemřel v zajetí v roce 2013 ve věku 27 let…