Záhadné zmizení: Před 120 lety se zničehonic ztratili tři strážci majáku
Osamělý maják přímo vybízí k tajemným a pořádně temným příběhům. Jeden se odehrál přesně v roce 1900 a jeho nedobrovolnými aktéry byli tři strážci majáku, které už nikdo nikdy neviděl.
Poslední měsíc se mezi filmovými fanoušky hodně hlasitě hovoří o americkém hororu Maják (v originále The Lighthouse), v němž hvězdné herecké duo Robert Pattinson a Willem Dafoe ztvárňuje hlídače izolovaného majáku. Jelikož se jedná o horor, začnou se dít velmi podivné věci, které dají duševnímu zdraví hrdinů pořádně zabrat. Možná byste tuto zápletku chtěli smést ze stolu jako filmový nesmysl, ovšem realita je někdy ještě o poznání tajemnější – což ukazuje i dodnes nevysvětlený případ z roku 1900.
Tajemné zmizení
Právě tehdy, tedy na přelomu 19. a 20. století, se odehrálo jedno velmi tajemné zmizení, jež je stále oblíbeným tématem konspiračních teorií. Událost se stala na jednom z Flannanských ostrovů, které jsou součástí souostroví Vnější Hebridy severozápadně od skotského pobřeží. Tamější maják na ostrůvku Eilean Mor byl tou dobou v provozu pouhý rok a nikdo neočekával, co se v prosinci roku 1900 může stát. A to navzdory faktu, že Flannan nebyl obydlen a pověrčiví obyvatelé okolních ostrovů si o něm vyprávěli děsivé historky týkající se nejen kněze Flannana, po němž byly ostrůvky nazvány.
V polovině prosince roku 1900 se totiž maják ponořil do tmy, což jedna americká loď po připlutí do přístavu Oban také nahlásila. Jenže maják nebyl s pevninou spojen telegrafem, a tak jedinou možností komunikace byla signalizace semafory za bílého dne – v noci se tedy s tamější tříčlennou posádkou nebylo možno spojit a v případě silných bouřek, které právě v tento čas ostrovy postihly, to bylo vyloučeno dvojnásob.
Po marných pokusech o kontakt vyplula zásobovací loď 26. prosince, jenže po strážcích majáku nebylo ani stopy. Joseph Moore, který se třemi strážci (Thomas Marshall, Donald McArthur a James Ducat) střídal směnu, našel jen studený krb, zabouchnuté dveře a žádné známky násilí. Pouze v kuchyni nešly hodiny a na zemi ležela spadlá židle. To však bylo všechno. Dále si Moore s posádkou zásobovací lodi všiml i vlivem bouře poškozených částí majáku, což si zmizelí strážci ještě stihli zapsat do svých záznamů. Údiv vyvolal i jeden pověšený pršiplášť, což znamená, že jeden z trojice mužů se pravděpodobně vydal do deštěm bičované přírody bez ochrany. Přesto se žádné tělo, ať živé, či mrtvé, nenašlo.
Konspirace kolem majáku
Postupem let se další důkazy nashromáždit nepodařilo, což pouze podpořilo fantazii konspiračních teoretiků. Jako nejpravděpodobnější se jeví vysvětlení, že všichni tři muži se během silné bouře pokoušeli zachránit zásoby z poškozené části majáku a během toho se utopili; k tomu ostatně dospělo i vyšetřování Roberta Muirheada, který všechny tři muže na tuto práci najímal. Variant je však mnohem více – od vcelku možné vraždy až po zjevné báchorky zahrnující únos mimozemšťany, útok mořské příšery či připluvší loď duchů.
Maják každopádně dodnes funguje a bez dalších incidentů se na něm střídaly posádky strážců až do roku 1971, kdy byl plně automatizován; od té doby se k němu jezdí jen příležitostně kvůli údržbě. Tajemné zmizení tří nebohých strážců si však místní dodnes pamatují, a tak se pošramocenou pověst ostrovů napravit jen tak nepodaří. Není divu, že si hororoví tvůrci jako třeba Robert Eggers, režisér zmíněného Majáku, vybírají právě takto děsivá místa jako dějiště svých temných příběhů.
Text: MS