Zlepšují online seznamky společnost? Překvapivě ano!
Jak přesně seznamování přes internet změnilo naše pojetí vztahů? V tomto ohledu se často mluví o zhoubném vlivu online světa, je to však pravda? Společnost na tom přitom tak špatně není!
Slyšíme to pořád: online seznamky a aplikace typu Tinder ničí tradiční přístup ke vztahům, jejich budování a udržování a v důsledku rozvrací společenské struktury, jak je známe. Nikdy dřív nebylo tak jednoduché vyměnit partnera za někoho lepšího nežli dnes. Díky seznamovacím aplikacím máme jako na talíři spoustu alternativ, kvůli kterým můžeme neustále pochybovat o tom, zdali jsou naše vztahová rozhodnutí správná. Poměrně vysoká rozvodovost a časté konce vztahů by mohly svědčit o tom, že tyto obavy jsou skutečně na místě a seznamování přes internet nám nakonec spíše škodí. To je ovšem pouze jedna strana mince.
Klady online seznamek
Nedávný výzkum Josue Ortegy a Philippa Hergoviche potvrdil, že možnosti internetu v oblasti seznamování skutečně mění některé společenské struktury. Okolo toho by žádný rozruch nevznikl, zveřejněná data však ukazují, že leckteré sledované změny jsou překvapivě k lepšímu!
Před nástupem internetu v 90. letech a rozmachem seznamek o něco později byla většina lidí navázána na nejbližší okolí a takzvané slabé vazby, což byli všelijací náhodně potkaní známí, s nimiž toho člověk tolik společného neměl. Psali jsme o nich už v souvislosti s hledáním práce. Tyto vzdálenější kontakty však tradičně hrály zásadní úlohu i ve výběru partnera. Málokdo totiž začal chodit se svými nejbližšími přáteli, a tak ideální skupinou k párování byly právě tyto slabé vazby (jako například přátelé přátel apod.). A tady přichází zásadní vliv seznamování přes internet.
Ve Spojených státech se aktuálně jedná o druhý nejčastější způsob, jak se heterosexuálové seznamují. Stále méně je to tabuizované či vysmívané téma, jelikož takto vytvořené vztahy často fungují lépe, než když se lidé seznámí naživo. Prostorová vzdálenost internetové komunikace vede k tomu, že ti, kteří jsou na ni zvyklí od začátku, pak snáze překonají dlouhodobá odloučení (třeba z pracovních důvodů).
Budoucnost seznamování a společnosti
Ale zpět ke slabým vazbám. Seznámení přes internet už na nich totiž nestojí. Obvykle se vytváří vztah mezi naprostými cizinci, již žádné společné známé nemají (respektive pokud ano, je to spíše náhoda). Dochází tak k propojování skupin obyvatelstva, které by se jinak neměly šanci potkat; prostě dokážeme dohlédnout dál než za roh našeho bloku. Internet tak pomáhá strhávat bariéry mezi kulturami a etniky, což se projevuje především ve smíšených manželstvích. Podle některých sociologických pohledů je právě četnost tohoto jevu určující pro otevřenost společnosti a blízkost či vzdálenost mezi jejími členy. A právě ve Spojených státech se díky online seznamování spousta těchto bariér prolomila, a tak můžeme hovořit o otevřenější a méně segregované společnosti. Skoky v četnosti takových svazků totiž poměrně přesně kopírují trendy na trhu se seznamováním přes internet.
A na závěr ještě zmíníme jedno příjemné zlepšení – s rozvojem internetu se právě tato platforma stala suverénně nejčastějším způsobem, jak se seznamují homosexuálové. Tato skupina (a i další minority z hlediska orientace či jiných faktorů) to dříve měla nesrovnatelně komplikovanější, avšak internet jim náročný proces dosti zjednodušil. Ale, jak už bylo zmíněno, i v případě heterosexuálů stoupá množství párů, které se takto daly dohromady. Naproti tomu dlouhodobě nejčastější způsob (setkání skrze společné přátele) je v útlumu. Možná se časem už budeme seznamovat jenom přes internet! No, to asi ne, ale nutno online variantám přiznat i nějaké výhody, které nám bezesporu nabízejí.
Text: MS