Země je plochá a planeta se neotepluje. Co mají společného mozky lidí, kteří tomu věří?
Konspirační teorie, konspirátoři a jejich mozky.
Nejznámější konspirace
Na světě existuje nezanedbatelné množství lidí, kteří zarputile věří svému osobnímu přesvědčení, a to přesto, že mu odporuje nesmírné množství zcela přesvědčivých důkazů. Jak je to možné, je snad lidský mozek opravdu tak nedokonalý nástroj?
Milovníků absurdních teorií, které byly už stokrát rozmetány na kusy, se najde nečekaně velké množství. Ať už se jedná o příznivce legrační konspirace, že si USA zničily samy World Trade Center, že neprobíhá klimatická změna, či že je Země placatá jako želva. Tento fenomén řeší novináři, spisovatelé, akademici i politici – je totiž nesmírně zajímavé, co lidi, kteří nevěří faktům, spojuje, jak toto jejich silné přesvědčení funguje. Nový výzkum naznačuje, že to vysvětlení existuje.
Když lidé neposlouchají rozum
V nové studii vědci popsali, že pozitivní a negativní reakce, které se objevují jako reakce na názory, mají pro člověka větší hodnotu než data, logika nebo vědecké poznání. Tato zpětná vazba, která může fungovat jak v osobní rovině, tak třeba v médiích, pak posiluje víru člověka v jeho vlastní názory – i kdyby to stálo proti veškerým logickým a věcným argumentům celého světa.
„Pokud si myslíte, že o něčem víte hodně, i když vlastně nevíte, je méně pravděpodobné, abyste pak byli dostatečně zvídaví na to, abyste dané téma dále zkoumali. A tím pádem se nikdy nedozvíte, jak málo toho na dané téma víte,“ popsal jádro pudla Lousi Marti, hlavní autor studie. Společně se svými kolegy z katedry psychologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley studoval tento podivný fenomén na více než 500 dospělých lidech.
„Pokud máte šílenou teorii a podle ní pak náhodou vytvoříte několik předpovědí, které se ukážou být pravdivými, zaseknete se v tomto uvažování a už nebudete ochotní vyhledávat další informace,“ uvedli autoři. Jak si něco takového představit? Typickou situací je očkování. Rodič se někde dočte, že očkování je nebezpečné – a pak se v životě setká se situací, kdy čerstvě očkované dítě má závažné zdravotní problémy. I kdyby s očkováním vůbec nesouvisely, utvoří se v mozku silná emocionální vazba, která pak člověka vede k tomu, že nemá už zájem o další informace, které by mu poskytovaly jiná fakta; bude pak už celé toto komplexní téma posuzovat jen podle té první zkušenosti, nová fakta bude ignorovat. Pokud někdo věří konspiraci zvané chemtrails, používá rozum a racionální hodnocení faktů?
Boeing 747-400 aerolinek Qantas zanechává kondenzační stopy při přeletu Moskvy ve výšce 11 kilometrů. Zdroj: http://www.airliners.net/photoQantas/Boeing-747-438/1729381/L/
Boeing 747-400 aerolinek Qantas zanechává kondenzační stopy při přeletu Moskvy ve výšce 11 kilometrů. Zdroj: http://www.airliners.net/photoQantas/Boeing-747-438/1729381/L/
Tato forma poznávání světa nefunguje
Vědci upozorňují, že nejde o to, že by tito lidé byli nějak hloupí, mechanismus, který za tím stojí, máme v hlavě všichni, jsme tak nastaveni od přírody – v době, kdy mozek evolučně vznikal, se člověk nesetkával se situacemi, kde by bylo více informací nebo více vrstev pravdy. Současně se ale během tohoto pokusu zjistilo, že tato strategie nefunguje. Lidé, kteří se jí v experimentu řídili, dosahovali výrazně horších výsledků v poznání objektivní pravdy nastavené v experimentu než ti, kdo byli vůči vlastní zkušenosti spíše nedůvěřiví a naopak zvídavě pátrali po všech dalších možných informacích – a především se nevyhýbali těm, které jejich prvotní poznání popíraly.
Text: MK