Zachraňte antilopu Derbyho!
Antilopa Derbyho, jedna z největších a nejkrásnějších antilop světa, je nejen synonymem pro ohrožený druh, ale mohla by se stát i symbolem českého boje za záchranu vymírajících zvířat, potažmo pomoci Africe jako takové.
Od roku 2000 se tým vědců z České zemědělské univerzity v Praze snaží v nelehkých podmínkách udržet na mapě života tyto nádherné savce. Posilují tím i dobré jméno naší země v Africe, konkrétně v „perle“ západní Afriky Senegalu, a tyto kontakty přerůstají ve zvýšenou spolupráci obou zemí.
Kriticky ohrožený západní poddruh antilopy Derbyho se dříve hojně vyskytoval v savanách od západní Afriky až po tok řeky Nilu. Její počet se nyní zredukoval na méně než dvě stě kusů žijících v Národním parku Niokolo Koba v Senegalu. Odtud bylo převezeno několik jedinců, jádro záchranného stáda (samec plus pět samic), do rezervace Bandia a později i Fathala, kde bylo z potomků těchto zvířat vytvořeno několik chovných stád (k měsíci červnu 2015 čítal stav 89 kusů v šesti stádech), jež by měla vést k záchraně těchto korábů savan. V tomto úsilí se již více než patnáct let snaží angažovat tým českých vědců z České zemědělské univerzity v Praze. Díky jejich obětavému boji je stále ještě co zachraňovat, překážky, jež jim však leží v cestě, jsou nemalé.
Těžký život záchranářů...
V první řadě museli záchranáři bojovat s úřady. V posledních téměř 10 letech Česká republika neměla v Senegalu žádné (nebo jen minimální) zastoupení, o této malé zemi v srdci Evropy věděl v bývalém klenotu francouzských kolonií málokdo. Dále šlo o zajištění podmínek vhodných pro život a růst stáda antilop v rezervacích, jež fungují jako spojení soukromého a státního sektoru. A v těchto podmínkách přichází často do popředí otázka zisku. Dospělý samec antilopy Derbyho je vskutku impozantní exemplář s nádhernými šroubovicovými rohy, jenž by potěšil jakéhokoliv milovníka safari, obzvláště pak ty s puškou v ruce. Je těžké přesvědčovat provozovatele o tom, že deset let v životě stáda téměř nic neznamená a že jde v tomto případě o běh na vskutku dlouhou trať. Nikdy nevíte, co se stane, jako se o tom mohli vědci přesvědčit před rokem, kdy vinou špatného preparátu proti klíšťatům uhynulo několik perspektivních samců, kteří mohli nahradit stárnoucího „cézara“ a stádo, potažmo celý záchranný program se ocitl v ohrožení.
Dalším bodem v řadě jsou finance. Dosud vědci vlastně drželi celý projekt pouze na svých bedrech. Veškeré akce (převozy zvířat, sestavování stád, hlídání vhodné genetické linie, identifikace mláďat, plemenné knihy atd.) se financovaly z prostředků České rozvojové spolupráce, z vědeckých grantů, za podpory univerzity, některých dalších institucí, ale i soukromých osob. Nepočítaje v to stovky hodin dobrovolné práce neúnavných záchranářů.
Jak se dá pomoci?
Je ovšem nad slunce jasnější, že pouze odhodlaný boj za záchranu stávajících stád nestačí. Je důležité především všeobecné povědomí o smyslu této práce, a tudíž se neobejde bez podpory místních obyvatel. A je potřeba začít od těch nejmenších, proto se členové českého týmu věnují vzdělávání dětí ze základních škol. Kromě základních znalostí o ochraně přírody se vědci snaží aktivně zapojit místní obyvatele do záchranného programu prostřednictvím podpory ekoturistiky a dalších navazujících činností. Součástí vzdělávacích aktivit je i spolupráce univerzit obou zemí.
To vše v současné době zaštiťuje nezisková organizace Derbianus Conservation, kterou mimo jiné podporuje i Lord Derby, jehož předek propůjčil antilopám své jméno. Spolek Derbianus Conservation pořádá v českých zoologických zahradách pravidelné Dny s antilopou a vůbec se snaží všemožně zapojit do projektu co největší okruh případných zájemců. Pomáhat se dá totiž různě a i sebemenší příspěvek může pomoci nejen samotné antilopě na cestě k přežití, ale i celkovému zviditelnění práce naší vědy ve světě. A kdo ví, jednou se třeba budou cizinci zamýšlet: „Czech Republic? It´s Škoda and Derby Eland.“
Více o projektu na www.derbianus.cz.
Foto: Tom Jůnek