Zachráníme nártouna filipínského? Objevilo se mládě a světlo na konci tunelu
Na světě je díky úsilí mezinárodního týmu s Češkou Miladou Řehákovou v čele nový nártoun filipínský. Ještě nemá jméno, protože vědci si nejsou jistí jeho pohlavím.
Operace se povedla, pacient zemřel. Tak nějak by se s cynickou nadsázkou dalo napsat o pokusech odchovat nártouny filipínské. I když se povedlo dovést samici k porodu a mládě alespoň nějakou dobu udržet při životě, přesto nakonec zemřeli dřív, než aby se dalo říci, že se odchov zdařil. To by platilo ve chvíli, kdyby se mládě dožilo reprodukčního věku a dál se rozmnožovalo. Teď se objevila šance na změnu.
Mezinárodní tým pod vedením zooložky RNDr. Milady Řehákové, Ph.D., se dočkal úspěchu, když se v noci 1. května narodilo v chovné stanici na filipínském ostrově Bohol mládě nártouna filipínského, jednoho z nejohroženějších primátů světa.
Nejnovějšímu přírůstku, který spatřil světlo světa v záchranné stanici na Filipínách, jsou tři týdny, má se čile k světu a matka Nina o něj pečuje. Naděje, že vydrží, je tedy velká. Pokud ano, mají čeští zoologové (původně byl projekt pod křídly Zoo Ústí nad Labem, ale se změnou vedení podpora skončila) další úspěch.
Jedním z cílů týmu Projektu Tarsius je vytvoření záložní populace pro případ, že by byl nártoun ve volné přírodě vyhuben a nový přírůstek ukazuje, že v záchranné stanici na ostrově Bohol je světlo na konci tunelu.
Nártoun filipínský (Tarsius syrichta) je drobná noční poloopice připomínající roztomilého skřítka. Kvůli svému vzezření je velmi často předmětem nelegálního obchodu se zvířaty, což spolu s ničením přirozeného prostředí, lesa, vede k výrazným úbytkům populace. Zdejší nártouni a zbývající biodiverzita a ekosystémy Filipín jsou pod extrémním tlakem vzrůstající lidské populace. “Rozhodli jsme se zkusit o odchov v podmínkách s místním klimatem a místní potravou, kde navíc odpadá stres z dlouhého převozu. Proto jsme vybudovali chovnou voliéru přímo na Filipínách na ostrově Bohol ve spolupráci s místním ochranářským centrem Habitat Bohol. Kromě své důležitosti v ochraně druhu nám toto centrum může pomoci získat informace o nártounech, které by v divočině jinak byly velmi obtížně zjistitelné. Naše snahy jsou o to důležitější, že nártoun je momentálně řazen na seznam 25 nejohroženějších primátů světa,“ vysvětlila RNDr. Milada Řeháková, Ph.D.
Když v letech 2014–2015 se týmu Projektu Tarsius podařilo získat první pár nártounů filipínských, kteří dostali jména Nina a Julius, dělali si zoologové naděje na potomstvo. O rok později se Nina s Juliem sblížili natolik, že šance radikálně vzrostla. Počátkem března 2017 byla potvrzena gravidita a po šesti měsících březosti Nina porodila zdravé mládě. Novorození nártouni váží jednu třetinu hmotnosti matky, matka mládě přenáší v tlamě, jak je patrné na videu „Velmi doufáme, že se nám mládě podaří odchovat do dospělosti a ideálně rozmnožit i v další generaci, což by byl obrovský úspěch, který se zatím nikde nepodařil,“ zdůraznila RNDr. Milada Řeháková.
Text: Topi Pigula a Milada Řeháková