Za epidemii spalniček může otec, který se bál, že očkování způsobuje autismus
Spalničky, epidemie… a jeden člověk, který se bojí o dítě. Zní to jako začátek thrilleru.
Spalničky nekončí, spalničky trvají
Během loňského roku se lidstvu vrátila hrozba, o níž si myslelo, že je už dávno zažehnaná: množství lidí, kteří dostali spalničky, se zdvojnásobilo. Jde přitom o nemoc, která může být pro děti smrtelná a zanechává mnohdy vážné následky.
Příčiny této epidemie nejsou tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát – v internetových diskuzích se sice nejčastěji nadává na “biomatky”, které odmítají své děti očkovat, ale podle posledních vědeckých studií je příčin mnohem více a jsou mnohem pestřejší. Patří k nim například migrace za prací z oblastí, které nejsou tolik proočkované, do těch, kde už očkování úspěšné bylo. A tam pak míru proočkovanosti snižují, takže je pro spalničky snazší, aby propukla jejich epidemie. To se nedávno ukázalo například na velkém výzkumu v Číně, kde do velkých měst nosí spalničky migrující dělníci z venkovských oblastí.
Ale role rodičů odmítajících očkování je přesto extrémně velká. Přesvědčil se o tom například Vancouver, kde jen od začátku letošního roku zaznamenali devět případů, přitom v posledních letech bylo toto kanadské město zcela “čisté” a spalničky zde byly považované za vymýcenou chorobu.
Pacient nula
Lékaři pátrali po onom pacientovi nula, který byl za vznik ohniska zodpovědný. Většina stop vedla na školy, konkrétně na ty, kde se vyučuje ve francouzštině. A teď se zdá, že byl tento člověk vypátrán. Jde o syna pana Emmanuela Bilodeaua, který se rozhodl, že nechce být očkován – a spalničky chytil na prázdninách ve Vietnamu. Když se vrátil do Kanady, nakazil žáky dvou škol, které používají jeden sdílený školní autobus.
Bilodeau pro média potvrdil, že nenechal očkovat ani jedno ze svých tří dětí, protože se obával, že by mohly vakcíny způsobovat autismus. Což samozřejmě není pravda, ale tato fáma mezi neinformovanými lidmi stále žije, přestože už byla stokrát přesvědčivě vyvrácena. Bilodeauův syn spalničky přinesl domů, obě další děti se jimi nakazily krátce poté. Všechny tři skončily v místní nemocnici. “Tak deset dvanáct let zpátky jsme se očkování dost báli, protože tehdy se hodně mluvilo o riziku MMR vakcín,” uvedl otec tří nakažených dětí pro stanici CBC News. “Doktoři tehdy pořád přicházeli s informacemi o tom, že existuje spojení mezi MMR vakcínami a autismem. No a my se toho docela báli…” dodal.
Otec se… jen bál
Bilodeau řekl, že z principu není odpůrcem očkování, natož příznivcem protiočkovacího hnutí, ale tehdy prostě chtěl počkat, až se objeví očkovací látka, která nebude tak agresivní, jak se tenkrát tvrdilo.
Podobné problémy se spalničkami zažívají nejen USA a Kanada, ale také Evropa a také východní země. Nečekaně silně se spalničky vloni začaly šířit také v Rusku a na Ukrajině, ale z podobných důvodů jako v severní Americe. "Na Ukrajině se letos v lednu výskyt spalniček oproti loňskému lednu zvýšil pětinásobně, Ministerstvo zdravotnictví registruje za leden nárůst o 15 tisíc případů, v nemocnicích podle některých informací pociťují nedostatek vakcíny. Infekce se dostala i do ukrajinských věznic, v některých je údajně situace blízká katastrofě," píší ukrajinská média.
Světová zdravotnická organizace v minulých dnech umístila právě Ukrajinu na první místo v Evropě v počtu nakažených. Loni v zemi onemocnělo spalničkami 54 480 lidí, z toho 34 280 nezletilých. Nemoci podlehlo 16 lidí, včetně 12 nezletilých. Nejvíce jsou na Ukrajině postiženy západní oblasti, ale i hlavní město Kyjev. Rychle se nákaza šíří v přístavní Oděse, kde zaznamenávají nárůst o 60 procent. Také moskevská média oznámila, že s diagnózou spalniček bylo ve městě hospitalizováno několik desítek zahraničních dělníků, hlavně ze střední Asie. "Spalničky jsou v Moskvě a Petrohradu, přichází epidemie?" opatřil nedávno titulkem svůj článek server Life. Nemocné dítě letící na lince z Permu do Moskvy podle serveru Perm.Novosti mohlo nakazit až 200 cestujících. Velké ohnisko spalniček podle listu Komsomolskaja pravda zaznamenali lékaři v jednom z petrohradských obvodů. Ve městě se oproti minulým letům zvýšil výskyt choroby sedmnáctkrát.
Jedním z důvodů rozšíření nemoci je také v Rusku odmítání vakcinace, napsala Komsomolskaja pravda. Na vině je údajně i nedostatečná obezřetnost lékařů, kteří včas nestanoví správnou diagnózu. Jednou z příčin je na rozdíl od USA a Kanady také nedostatek vakcíny, která se do Ruska dováží ze zahraničí. Text: MK