Česko vyhostí agenty ruských tajných služeb. Měli se podílet na výbuchu munice ve Vrběticích
Pamatujete na stovky výbuchů munice ve Vrběticích v roce 2014? Vláda tvrdí, že má důkazy o zapojení Ruska.
Jako studená sprcha zapůsobilo sdělení premiéra Andreje Babiše a ministra vnitra a nově i zahraničí Jana Hamáčka v sobotu večer. Za katastrofou ve Vrběticích, kde v roce 2014 s tragickými následky vybuchl armádní sklad munice, podle nich stojí ruská vojenská rozvědka GRU a Česko musí do 48 hodin opustit 18 ruských diplomatů jednoznačně identifikovaných jako spolupracovníci ruských tajných služeb.
„Na základě jednoznačných důkazů, získaných vyšetřováním našich bezpečnostních složek, musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby GRU, jednotky 29155, do výbuchu muničních skladů v areálu Vrbětice v roce 2014,“ prohlásil Babiš. Způsob a formu zapojení ruských agentů nijak nepřiblížil. Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý pro ČT přirovnal takový krok k vojenskému napadení našeho území.
Vrbětice Zdroj: profimedia.cz
Vyhoštění 18 diplomatů
Hamáček uvedl, že se jako ministr zahraničí rozhodl „vyhostit všechny pracovníky ruské ambasády v Praze, kteří byli našimi tajnými službami jasně identifikováni jako důstojníci ruských tajných služeb SVR a GRU“.
SVR je Služba vnější rozvědky, plný název GRU je Hlavní správa rozvědky generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace. „Do 48 hodin musí opustit Českou republiku 18 pracovníků ruské ambasády,“ řekl Hamáček. Rozhodnutí oznámil v sobotu večer ruskému velvyslanci v České republice Alexandru Zmejevskému.
ruské velvyslanectví v Praze Zdroj: Wikimedia Commons
Co se stalo ve Vrběticích?
První z výbuchů a následný požár zničil 16. října 2014 sklad číslo 16, ve kterém bylo 58 tun munice. Poté následovalo 355 neřízených výbuchů. Ostravská firma Imex Group, která měla sklad pronajatý, nahlásila dva pohřešované zaměstnance. Jejich ostatky byly nalezeny 21. listopadu 2014. Druhý výbuch 3. prosince 2014 zničil sklad číslo 12, ve kterém bylo 98 tun materiálu a který měl pronajatý také Imex.
Při výbuších bylo zasaženo 1 319 hektarů půdy, z toho zhruba 341 hektarů přímo v areálu. Kvůli explozím byli několikrát evakuováni obyvatelé okolních obcí. Nejprve dvakrát koncem října na několik hodin, začátkem prosince pak muselo 400 lidí z obcí Lipová a Haluzice i zaměstnanců z areálu bývalých Vlárských strojíren odejít na dva dny.
Slabé neřízené výbuchy se z areálu ozývaly do poloviny prosince 2014 a pyrotechnici se mohli do Vrbětic vrátit až 22. prosince. Začátkem roku 2015 začalo stěhování munice a výbušnin, počátkem února si ji jako první odvezla společnost Excalibur Army. V březnu začaly převozy munice do znovuotevřeného armádního skladu v Květné na Svitavsku. Poslední kamion odjel z Vrbětic 23. prosince 2015, celkem jich bylo vyvezeno 547 (z toho do Květné zamířilo 267 kamionů, 280 vyvezly soukromé firmy). Do konce roku 2015 stál zásah ve Vrběticích armádu, policii a hasiče skoro 350 milionů korun.
Vrbětice - výbuch Zdroj: profimedia.cz
Dva muži v hledáčku policie
V souvislosti s oznámením o zapojení agentů tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích vyhlásila Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) pátrání po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Muži se na území ČR podle NCOZ pohybovali od 11. do 16. října 2014. Prokazovali se ruskými pasy se jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, následně pasem Moldavska na jméno Nicolai Popa a pasem Tádžikistánu na jméno Ruslan Tabarov.
Vrbětice - podezřelí Zdroj: CTK
Mužům stejného vzezření s pasy na jméno Alexandr Petrov a Ruslan Boširov připisuje Británie útok jedem novičok na bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Juliji v britském Salisbury z roku 2018.