Vir zika snižuje hladinu testosteronu a může způsobit i mužskou neplodnost
Většina dosavadních výzkumů sledujících dopady viru zika se soustředila na to, jak infekce postihuje těhotné ženy a jak ovlivňuje samotný vývoj plodu. Vědci z Washington University v St. Luis si ale položili otázku, jaký vliv má zika na plodnost mužů.
Světová golfová jednička Jason Day, golfista Adam Scott nebo tenisté Tomáš Berdych a Karolína Plíšková – to je jen několik jmen z celé řady sportovců, kteří odmítli jet na letošní letní olympiádu v Riu de Janeiru.
Všichni měli obavy právě z možné nákazy virem zika, který se projevuje vysokými horečkami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů a je přenášen primárně komáry. V únoru tohoto roku se však objevil také případ přenosu z člověka na člověka. Virus zika totiž přežívá v mužském spermatu i několik měsíců a může se přenášet pohlavním stykem. I z tohoto důvodu se otázkou dopadů viru zika na mužskou plodnost zabývali vědci z Washingtonské univerzity.
Hladina hormonů jako ukazatel plodnosti
Nová studie, kterou vědci prováděli na myších, ukazuje, že vir může mít velmi nepříznivé dopady i na muže a jejich plodnost. Výzkum se zaměřil na samčí reprodukční systém a jeho výsledky hovoří jednoznačně – po třech týdnech od nákazy virem se varlata myších samců zmenšila o trojnásobek! To však nebyl jediný důsledek nákazy. Mimo toho se samcům myší také výrazně snížila hladina hormonů, což vede ke snížení plodnosti. „Studie byla prováděna na myších, nemáme tedy stoprocentní důkaz, že má vir zika stejné dopady i na muže. Současně ale výsledky naznačují, že by snižování hladiny hormonů a tedy i nižší plodnosti mohli čelit právě muži,“ komentovali výsledky studie její vedoucí profesor Michael Diamond spolu s doktorem Herbertem Gasserem.
Nevratné poškození
U mužů vede nízká hladina testosteronu také k poklesu libida, erektilní dysfunkci, únavě, ztrátě energie, ochlupení i svalové hmoty. Lidé ale často zjistí, že jsou neplodní až v momentě, kdy se snaží o potomka. To však může trvat i několik let a lékaři pak musí zpětně zjišťovat možné příčiny neplodnosti. Prvním vnějším příznakem možné neplodnosti v důsledku nákazy virem zika jsou scvrklá varlata. „Po jednom týdnu se v myších reprodukčních orgánech objevily mikroskopické stopy zánětu. Po dvou týdnech byla varlata samců výrazně menší a jejich vnitřní struktura se začala hroutit. Mnoho buněk bylo mrtvých nebo umírajících,“ pokračuje profesor Diamond. „Nemůžeme s jistotou potvrdit, zda je poškození nevratné, ale právě vzhledem k tomu, že buňky držící vnitřní strukturu varlat byly poškozené nebo mrtvé, je tato možnost vysoce pravděpodobná.“
Struktura varlat totiž závisí na typu buněk zvaných Sertoliho buňky, které udržují bariéru mezi krevním řečištěm varlat a vyživují rozvíjející se spermie. Sertoliho buňky ale nelze regenerovat.
Šance na potomka? O 75 % nižší!
Samci myší, kteří byli nakažení virem zika, pak v porovnání s nenakaženými samci vykazovali při páření se zdravými samicemi čtyřikrát menší úspěch. Zika je tak jediným virem na světě, který způsobuje natolik zásadní pokles plodnosti.
Text: Pavla Janoušková