VIDEO: souboj žraloků. Velkých bílých!
Velký bílý žralok - předloha netvora z Čelistí Zdroj: Fallows C
Velký bílý stál modelem pro vznik Spielbergových Čelistí. Takhle to vypadá, když se dva z nich pustí do sebe.
Žralok z Čelistí
Žralok bílý (Carcharodon carcharias) je znám nejen jako velký bílý žralok, ale k jeho „nepopularitě“ přispělo i synonimické pojmenování žralok lidožravý. Tento žralok z čeledi lamnovitých (Lamnidae) se nejčastěji prohání většinou v pobřežních vodách, což logicky znamená, že se potkává s koupajícími, ale neznamená, že na plavce automaticky zaútočí.
žralok - ilustrace Zdroj: pixabay.com
Právě Čelistmi zasadil Spilberg do duší tisíců strach z těchto paryb, které skutečně patří mezi dravce živící se rybami (především tuňáky), parybami (žraloci, rejnoci), mořskými savci (kytovci, ploutvonožci, vydrami), mořskými želvami a ptáky. Bílý žralok dostal mezi veřejností nálepku extrémně nebezpečného, krvelačného, ba přímo děsivého lidožrouta. Krátce po uvedení filmu začal masivní hon na žraloky bez ohledu na druh. V letech po premiéře Čelistí počet velkých bílých žraloků u východního pobřeží Severní Ameriky poklesl o 50 %. Populace žraloků bílých, tygřích a kladivounů spadly na jiných místech až o 90 %. Sám Peter Benchley, autor knihy Čelisti, se následně věnoval ochraně žraloků a krátce před svou smrtí v roce 2006 prohlásil, že po tom, co ví, už by takovou knihu nikdy nenapsal.
celisti universal Zdroj: universal
Útok
Tento druh dosahuje maximální délky přes 7 metrů a hmotnosti i více než 3 tun a díky intenzivnímu pronásledování se stává druhem ohroženým. O filmu se často mluví jako o „natočeném podle skutečné události“. Faktem je, žralok bílý občas skutečně napadne a poškodí malá plavidla a to včetně kajaků. V roce 1936 u pobřeží Jižní Afriky jeden velký žralok skočil do rybářského člunu Lucky Jim a katapultoval rybáře do vody, což může připomínat scénu s filmu.
Jak vypadá útok dvou žraloků, můžete sledovat na videu
Text: Topi Pigula