14. srpna 2023 12:30

Velký bílý žralok útočí i na jiné žraloky. Podívejte se na souboj obávaných predátorů

Velký bílý žralok stál modelem pro Spielbergovy kultovní Čelisti. Jak to vypadá, když se jeden predátor pustí do druhého?

Žralok bílý (Carcharodon carcharias) je známý také jako žralok lidožravý. Tento predátor z čeledi lamnovitých (Lamnidae) se nejčastěji prohání v pobřežních vodách, což logicky znamená, že se potkává s koupajícími. To však neznamená, že na plavce automaticky zaútočí, jak ho nechvalně zobrazily slavné Čelisti Stevena Spielberga, které zasely strach do srdcí a končetin mnoha lidí navštěvující pláže po celém světě.

Čtěte také: Žraloci na kokainu sužují Ameriku. Jsou nesmírně agresivní a závislí na drogách pašeráků

Krátce po uvedení filmu začal masivní hon na žraloky bez ohledu na druh. V letech po premiéře snímku počet velkých bílých žraloků u východního pobřeží Severní Ameriky poklesl o 50 %. Sám Peter Benchley, autor knihy Čelisti, se následně věnoval ochraně žraloků a krátce před svou smrtí v roce 2006 prohlásil, že už by na základě svých zkušeností nikdy takovou knihu nenapsal.

Vzájemný útok žraloků

Velký bílý žralok dosahuje maximální délky přes 7 metrů a hmotnosti i více než 3 tun. Ačkoli se živí především rybami, faktem je, že občas skutečně napadne a poškodí malá plavidla včetně kajaků. A jak můžete vidět v přiloženém videu, někdy agresivita žraloků vede i ke vzájemnému napadení. Obzvlášť když se v okolí pohybuje lákavá kořist v podobě návnady.

Zdroj: National Geographic / Discovery / Boston.com

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom