Vědci popsali nejtvrdší zuby světa – jde o nejpevnější biologický materiál vůbec!
Slyšeli jste někdy o přílipkách? Asi ne, přitom jde o tvory se zuby stokrát silnějšími, než mají pirani, krokodýli nebo měli tyranosauři…
Kdyby byly zuby přílipek silné jako špageta, uneslo by toto vlákno závaží těžké 3000 kilogramů.
Přílipky jsou mořští plži velcí kolem 10 centimetrů – na první pohled nejsou nijak zvlášť nápadní. Ale přemýšlivého člověka jejich způsob života donutí k hlubší úvaze…
Přílipky žijí, jak jejich jméno naznačuje, přilepené ke skalám. Z kamení pomocí svého jazyka olizují biologický materiál, jímž se živí. Ale na jazyku mají přílipky tak ostré a tvrdé zuby, že jimi bez problémů okoušou i skálu, kterou pak i mnohdy pozřou.
Vlastnosti těchto na první pohled pozoruhodných zoubků zkoumali britští inženýři – zajímalo je, zda by se kvalita tohoto materiálu dala napodobit lidskými silami. Ukázalo se, že tvrdost zubů přílipek se vymyká všem tabulkám a grafům – vydrží tlak, při němž vznikají v jádru Země diamanty.
Zuby jsou tvořené zvláštním materiálem, kompozitem minerálů a proteinů. Když ho vědci testovali v laboratoři, zjistili, že je výrazně silnější než pavučina – tedy doposud nejsilnější známý přírodní materiál. To znamená, že je pevnější než prakticky cokoliv, co dokázal vymyslet člověk… Při pokusech v laboratoři vědci spočítali, že tento materiál je pětkrát silnější než pavučina.
Jak to evoluce dokázala zařídit, aby byly zuby přílipek také extrémně silné? Podle inženýrů, kteří výsledky své práce zveřejnili v odborném časopise Interface, je pes zakopán v tom, že minerální vlákna, jimiž jsou zuby tvořené, jsou extrémně úzká a současně velmi těsně vedle sebe.
Zoubky jsou dlouhé necelý milimetr; tvoří je železnatý minerál jménem goethit, z něhož jsou výše zmíněná vlákna. Ta procházejí proteinovým základem – podobně jako železné tyče zpevňují železobeton.