Vědci: Do Evropy přišlo za sedm let milion Afričanů, další chtějí
Téma migrace je společensky citlivé. Tady jsou fakta.
Migranti na trase Afrika–Evropa
Nejméně milion obyvatel subsaharské Afriky se od roku 2010 přesunulo do Evropy. Sílící migrační proud z této části světa směřoval i do Spojených států. Cestu do Evropy či USA přitom zvažují další miliony občanů subsaharských států. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy amerického výzkumného střediska Pew Research Center.
Do Evropy i USA odešlo nejvíc lidí z Nigérie, Ghany a Keni. Počet migrantů narůstal téměř každoročně. Hlavním důvodem exodu jsou podle analytiků špatné pracovní podmínky, bezpečnostní hrozby a politická nestabilita v subsaharském regionu.
V Evropě mezi lety 2010 a 2017 zažádalo o azyl dalších přibližně 970 000 subsaharských Afričanů. Vědci to vypočítali z údajů statistického úřadu Eurostat. Většina migrantů mířila do Británie a Francie.
Migranti na trase Afrika–USA
Do USA se v letech 2010 až 2016 legálně přestěhovalo přes 400 000 subsaharských Afričanů, kteří získali statut uprchlíka nebo povolení k trvalému pobytu. Analytici to zjistili z dat amerického ministerstva zahraničí a ministerstva vnitřní bezpečnosti.
Středisko mezi loňským únorem a dubnem provedlo průzkum v šesti subsaharských státech, odkud pochází velká část migrantů do Evropy i USA. Zjistilo, že odchod z těchto zemí plánují v příštích pěti letech miliony dalších občanů. Někteří z dotazovaných by radši hledali novou vlast v USA než v Evropě. Šetření se uskutečnilo v Nigérii, Ghaně, Keni, Senegalu, Tanzanii a Jihoafrické republice.
ČTK