Vadí vám tělesné pachy? Jste pravičák, tvrdí výzkum
V nepříjemných pachách si nelibuje asi nikdo z nás, přesto leckomu druzí lidé nevoní o poznání výrazněji. Nový výzkum předkládá zajímavou a evolučně smysluplnou teorii, že se zapáchajícími lidmi mají problémy především konzervativní a autoritářští pravičáci.
Jeden významný tuzemský politik nedávné minulosti se mimo jiné proslavil tím, že rád škatulkoval různé činnosti a situace jako pravicové či levicové. V dnešním tématu by měl tedy rozhodně jasno – tělesný zápach, tak úzce spojený s potem pracující třídy, pravicový být určitě nemůže. A soudě dle originálního švédského výzkumu by měl v zásadě pravdu.
Tělesné pachy přes internet
Vědci ze švédské Stockholmské univerzity zkoumali více než 750 lidí napříč třemi experimenty. Výsledky je nutné brát trochu s rezervou, neboť se výzkumníci spolehli jen na online dotazníky, které respondenti vyplnili; hodnota poznatků je tedy o něco nižší, než by byla v případě dobře provedeného experimentu, přesto nám i sebevýpovědi mohou naznačit určité tendence.
V dotaznících bylo sledováno, jaké postoje lidé zaujímají k politickým a sociálním otázkám, a to především v hypotetické rovině konzervativismu versus liberalismu. Bonusové otázky obsahovaly i možnou podporu amerických prezidentských kandidátů z roku 2016, tedy Donalda Trumpa a Hillary Clinton. Současně s tím se výzkumníci dotazovali i na míru odporu či znechucení, jež tito lidé pociťují v souvislosti s tělesnými pachy a zjevnými nemocemi.
„Myslíme si, že autoritářské postoje mohou být alespoň částečně zakořeněny v naší biologii. Přestože je však zhnusení velmi primitivní emocí a určitě spojenou s naším biologickým přežitím, může být alespoň částečně změněno,“ zamýšlel se doktor Jonas Olofsson, jeden z autorů výzkumu. Evoluční rovina je přitom velmi podstatná, neboť právě pomocí čichu je možno identifikovat leckteré patogeny, jimž se člověk (či zvíře) následně raději vyhne.
Politika v pozadí. Rozdíly pravice a levice
Výsledky vyzněly poměrně jednoznačně. Lidé, kteří zastávali výrazně pravicové postoje (jako třeba autoritářství či konzervativismus), měli i výrazně vyšší odpor k rozličným tělesným pachům, především potu a moči. Tento vztah byl navíc podtržen i převažující podporou Donalda Trumpa mezi těmito lidmi, přestože se nejednalo o tak vysokou korelaci jako v případě samotného pravicového smýšlení a odporu k tělesným pachům.
Výzkumníci však upozornili, že pouze zhruba 10 procent náklonnosti k autoritativnímu režimu lze vysvětlit citlivostí na zápachy; takže jednoduché rozřazování na vyznavače pravice a levice podle jejich vztahu k tělu by bylo až příliš zjednodušující. Zároveň se tím však potvrzují některé předsudky, které v sobě nosíme – sociálně nižší vrstvy obyvatelstva jsou obvykle cítit více, což konzervativním kapitalistům doslova nevoní. Právě primitivní emoce hnusu tak může nakonec stát v pozadí společenské diskriminace.
Text: MS