Václav Smil: Nejvýznamnějšího Čecha, kterého možná neznáte, obdivuje i Bill Gates
Profesor Václav Smil má na kontě desítky knih a neomezuje se pouze jedním oborem. Takový přístup by u nás byl zřejmě problémem, avšak za oceánem je dostatečně populární. Znáte ho i vy?
O úspěších našich vědců a dalších významných osob toho většinou víme docela hodně, obzvláště v dnešní, mediálně pokryté době. Pokud si však některá osobnost dovolí vycestovat do zahraničí, leckdy z našeho radaru trochu zmizí. Čest výjimkám typu Bohdana Pomahače, ale plastický chirurg není zdaleka jediný, kdo si zaslouží pozornost. Slyšeli jste už o Václavu Smilovi?
Čech, nebo Kanaďan?
Emeritní profesor na kanadské University of Manitoba je doktorem přírodních věd, působí však zvláštně, že není odborníkem v žádném konkrétním oboru. Mezi jeho oblasti zájmu patří ekologie, demografie, potravinářství a inovace obecně. Tento rozptyl mu zajišťuje přehled o celosvětovém dění, vývoji ekonomiky i společnosti napříč kontinenty.
Smil emigroval v roce 1969 a během 70. let začal v zámoří publikovat. Je tristní, že až v posledních letech začaly jeho knihy vycházet i v českém jazyce; do té doby byl profesor Smil českými nakladatelstvími přehlížený a pro tuzemské zájemce o vědu tudíž těžko zachytitelný.
Obdiv nejen Billa Gatese
Smilova americká sláva i rozhled vynesly tomuto vědci uznání od Billa Gatese i Marka Zuckerberga, s nimiž je Smil v kontaktu. A to navzdory tomu, že odmítá mít profil na Facebooku a k novým technologiím se staví skepticky. Nevěří dokonce ani tomu, že by se jednalo o kdovíjak revoluční změny ve společnosti, v tomto ohledu dává přednost elektrifikaci a dalším objevům konce 19. století; za poslední půlstoletí se podle něj nic převratného neudálo, všechny technologické novinky prý stojí na dřívějších vynálezech.
Zároveň žije velmi skromným životem a odmítá se nechat spoutat finančními potřebami. Nerad dává rozhovory a nepotrpí si na slávu, zřejmě proto o něm není známo tolik, jak by si zasloužil. Oroduje za střídmější jedení masa (o tom je také jedna z jeho knih) a příznivci si ho váží i díky stále otevřené mysli, již si udržuje i v 76 letech. Fanoušci produktivity zase obdivují, že i navzdory neustálé práci na vlastních textech nachází čas k přečtení zhruba 80 knih ročně. Pokud si tedy chcete rozšířit vzdělání a vzdát hold špičkovému českému mozku, přečtěte si některou z jeho knih; Bill Gates by vám jistě potvrdil, že stojí za to.