8. dubna 2019 18:00

V USA už nebudou zabíjet koťata pro výzkum toxoplazmózy

Americké ministerstvo zemědělství oznámilo, že přestane zabíjet kočky a koťata pro výzkum parazitního onemocnění toxoplazmózy, které bývá spojováno především s kočkami.

Chlapci a děvčata, nechte žít koťata

Rozhodnutí nezabíjet kočky a koťata předcházela hlasitá kritika ochránců zvířat. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC.

Vědci kočky a koťata využívali k výzkumu toxoplazmózy, což je potenciálně život ohrožující onemocnění člověka a zvířat způsobené prvokem Toxoplasma gondii. Zatímco u zdravých lidí nemá toxoplazmóza žádné nebo jen malé příznaky, pro lidi s poruchami imunity a těhotné ženy v prvním a druhém trimestru je nebezpečná.

Toxoplazmóza je spojována především s kočkami. Nakažená zvířata do sedmi až osmi měsíců věku vylučují infekční oocysty, které jsou pak v jejich trusu nebo půdě. Člověk se může nakazit neumytým ovocem nebo zeleninou z kontaminované půdy nebo nedostatečně tepelně upraveným masem, zejména vepřovým, skopovým a kozím.

3000 utracených zvířat

V USA při výzkumu kočkám podávali infikované maso a vajíčka parazitů odebrané při jiných experimentech. Po experimentu byly kočky uspány. Veterinární sdružení ale tvrdí, že nemoc je léčitelná a kočky měly být adoptovány. Od zahájení výzkumného programu v roce 1982 bylo v USA takto utraceno více než 3000 koťat. Podle ochránců lidských práv program stál více než 22 milionů dolarů.

V březnu byl v Kongresu předložen návrh takzvaného zákona o koťatech podporovaný jak republikány, tak demokraty. Zmíněný výzkum v něm byl popsán jako "jatka koťat zaplacená z peněz daňových poplatníků". Ministerstvo zemědělství USA nyní oznámilo, že při výzkumu toxoplazmózy kočky již nebudou využívány. Výzkum podle úřadu pomohl počet nákaz snížit o polovinu.

Text: ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom